Gözüm gibi bakıyorum

Kadın Haberleri —

Zahide Ana (Solda kırmızılı olan)

Zahide Ana (Solda kırmızılı olan)

  • Önderlik, 'Her grup gelsin birlikte fotoğraf çekelim. Bunlardan bir tane size vereceğiz, siz çoğaltırsınız' dedi. Fotoğraf çektirip ayrıldık. O günden beri bu fotoğrafa gözüm gibi bakıyorum. Başına bir iş gelmesin diye de saklıyorum. 

ERDOĞAN ZAMUR / ZÜRİH

İsviçre’ye geldiğimden beri Kürtlerin ve dostlarının bütün eylemlerini bir gazeteci olarak takip ediyorum. Bazı simalar ise benim dikkatimi hep çekmiştir. Her eylemde en önde olan bazı portreler var. Hiçbir eylemi kaçırmazlar. Yağmura, çamura, kara kışa rağmen onlar her eylemde en önde yerini alıyorlar. Beyaz tülbentiyle, Kurdî giyimiyle ve atılan her slogana eşlik edenlerden biri de Zahide Hüseyin. Halk arasında bilinen adıyla Zahide Ana.

Zahide Ana sözünün sahibi olur

Zahide Ana, Rojava’nın Efrîn kentinde 1951 yılında dünyaya gelir. İlkokulu Efrîn’de bitiren Zahide Ana, 13 yaşında iken ailesi Halep’e taşınır, daha 14 yaşında iken amcasının oğlu ile evlendirilir. Halep’te yaşarken Kürt Özgürlük Mücadelesi’yle tanışır ve aktif olarak çalışmalarda yer alır. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile tanışır ve bağlılık sözü verir. Sözüne sadık kalır ve her zaman mücadelenin içinde yer alır. 

Önderliğe sözüm var

Suriye iç savaşı patlak verdiğinde ailesi ile birlikte Türkiye’ye gelir. Bir süre İstanbul'da yaşamını sürdürür. Deniz yoluyla Yunanistan’a geçerler ve 2 yıla yakın Yunanistan'da kalırlar. Yaşamlarının son durağı İsviçre olur. İsviçre'ye gelmesi onu mücadeleden alıkoymaz. Her eylemde her etkinlikte en önde yer. ‘Artık genç değilsin neden evinde oturmuyorsun’ soruma yüzünü ekşiterek, “Ben Başkan Apo’ya ve şehitlere söz verdim nasıl evde otururum” diye cevap veriyor. Zahide Ana’nın ailesinde 3 şehitleri var. Biri 35 yıl önce PKK’ye katılan amcasının oğlu Adnan Hasan Asan(Cengiz), diğeri halasının oğlu Zekeriya İbrahim(Zekeriya Efrîn) ve son dönemde Halep’te şehit düşen YPG savaşçısı Nur Ahmet Remko.

Hayatını değiştiren misafirler

Zahide Ana'nın hayatı ev işleri ile geçer. Ailenin misafirleri hiç eksik olmaz. 1984 yılında bir gün kapısı çalınır, gelen iki genç kadındır. Zahide Ana, hayatını kökten değiştirecek bu misafirleri eve davet eder. Bundan sonrasını ondan dinleyelim: “Kapıyı açtım, baktım iki genç kadın. Bana izinin varsa içeri girmek istiyoruz dediler. Ben onları içeri davet ettim. Çay ve yiyecek hazırladım. Uzun bir süre konuştular. Kürdistan’da devletlerin halka yaptığı zulmü anlattılar. Ben ilk defa duyuyordum bunları. Kalkıp giderken yeniden gelmek istediklerini söylediler. Ben de her zaman gelebileceklerini ifade ettim. Böylece Kürt Özgürlük Mücadelesi'ni, gerillayı, PKK’yi tanımaya başladım. 

36 yıllık soluksuz mücadele

Bir süre sonra cephe çalışmalarına beni de aldılar. 1986’dan itibaren artık ben de partinin bir çalışanıydım. Ailemizin bir ağırlığı vardı Halep’te. Komşularımızı, çevremizi çalışmalara katmaya başladık. Bizim sorumlumuz bir genç vardı. Kardeşi şehit düşmüş, o da kardeşinin silahı yerde kalmasın diye gerillaya katılmıştı. Ben evin bir anahtarını ona vermiştim. Kimse evde olmadığı zaman dışarıda kalmasın diye. Birgün bana dedi ki; 'Ana sen hiç Önderliği gördün mü?' Televizyonda arada bir görmüştüm ama hiç canlı görememiştim. ‘Yok’ dedim. 'Sizin hakkınızdır gidip Önderliği görebilirsiniz' dedi. Sonunda 1995 yılının 15 Ağustos kutlamalarında Önderlik bizi çağırmıştı ama sayı çok fazla olduğu için grup grup gidecektik."