El ele, kol kola yürüdüler

Kadın Haberleri —

İradeye Saygı Yürüyüşü / foto:Medine MAMEDOĞLU

İradeye Saygı Yürüyüşü / foto:Medine MAMEDOĞLU

  • ‘İradeye saygı yürüyüşü’nün simgesi yaşlarına rağmen hiç pes etmeyen kadınlardı. Kimi topraklarından göç eden, kimi ilk defa Kurdistan toprağına adım atan kadınlar... Ellerinde sopa ve bastonlarla yokuş çıka çıka, valiliğin önüne kadar yürüdüler.

MEDİNE MAMEDOĞLU

İstanbul ve İzmir’de başlayıp Kurdistan’da sona eren “İradeye saygı yürüyüşü” büyük bir yoldaşlığı da ortaya çıkardı. Toplumun en büyük ihtiyacı olan örgütlenmeyi yeniden açığa çıkaran ve atılan her adımda bunu bizlere hissettiren yürüyüş, yoldaş olmanın önemini bir kez daha gösterdi. Bir irade için yürüyen ve bu fikirle 6 günlük yürüyüşte bir 'Ah!' demeyen yüzlerce kişi Colemêrg kent merkezine 'Jin Jiyan Azadi' sloganlarıyla girdi. Kararlıklarını bundan sonrasına da taşıyacak olan heyet, yürüyüş süreci boyunca el ele tutuşup yan yana mücadele etti.

Bu mücadelenin asıl öznesi de yaşlarına rağmen hiç pes etmeyen kadınlardı. Kimi topraklarından göç eden, kimi ilk defa Kurdistan toprağına adım atan kadınlar... En önde yürüyen ve stranları bir an olsun durmayan kadınlar, kayyumun kadın düşmanı politikalarını gittikleri her yerde teşhir etti. Bütün dinlenme alanlarında köylü ya da çiftçi kadınların da büyük desteğini alarak, dağ dağ, ova ova gezerek Kurdistan’ın bütün güzelliklerini direnişleriyle birleştirdiler.