Güle güle Kalo 

Diaspora Haberleri —

2 Ağustos 2022 Salı - 21:00

 Seydo Hazar

Seydo Hazar

  • Almanya'nın Stuttgart kentinde yaşamını yitiren 85 yaşındaki şair Seydo Hazar yapılan anma töreninin ardından memleketine uğurlandı. Ulusal renklerin sevdalısı olan Hazar, herkes tarafından “Kalo” diye biliniyordu.

EGİT EREN/STUTTGART 

Stuttgart’ta 30 Temmuz'da yaşamını yitiren şair Seydo Hazar için Tohum Kültür Derneği’nde Pazartesi günü taziye kuruldu. Stuttgart çevresinden Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumlar ile Hazar’ın ailesi ve dostları taziyeye katıldı. Sevenlerinin “Kalo” diye seslendiği Hazar’ın naaşının bugün Meletî’nin Kürecîk ilçesinin Harûna köyünde toprağa verilmesi bekleniyor.

Geçmişle bağ kuran bir sembol

Kürdistani Halklar Federasyonları (FED-GEL) adına bir konuşma yapan Mahmut Ünver, Seydo Hazar için, "Geçmişle bağımızı kuran bir semboldü. Işıklar içinde yatsın. Bugün burada bir araya gelerek bize bıraktığı mirasa sahip çıkacağımızın sözünü vermiş oluyoruz” dedi.

Acımız güce dönüştü

Oğlu Özgür Hazar ise, “Bugün burada bizi yalnız bırakmamanız bizim için çok değerli. Bu kayıp hepimiz için çok büyük. Geçmişte de bize yakın insanları kaybetmenin acısını yaşadık. Burada bulunan büyük ailemiz sayesinde acımızı her zaman güce dönüştürdük” diyerek, taziyeye katılan herkese teşekkür etti. 

Mirasına sahip çıkacağız

Avrupa Kürt Kadın Hareketi ve Şehit Meryem Kadın İnisiyatifi adına konuşan Gülay Akdemir de “Şehit babamız, dedemiz, yoldaşımız olan Kalomuzu yolcu ediyoruz. O’na dair konuşmak çok zor. Kalomuz bir şair olarak yürekten bağlı olduğu Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni gururla dünyanın her yerine taşıyarak bizleri temsil etti” dedi. 

Kürdische Gemeinde adına konuşan Süleyman Seven de Kalo’nun Kürt halkı adına verdiği emeklere dikkat çekerek, "Bize düşen görev Kalo’nun mirasa sahip çıkmak" diye konuştu. 

Ulusal renklerin sevdalısıydı

FED-GEL Eşbaşkanı Sait Öztürk ise Kalo’nun Avrupa’da Kürt Özgürlük Hareketi içerisinde ilk mücadeleyi başlatanlar arasında olduğunu söyleyerek, “Ulusal renklerin sevdalısıydı. Bu yüzden sürekli yeşil, kırmızı ve sarı kravatı takardı” dedi. 

Öztürk, yıllar evvel Hazar ile yaptığı bir röportajdan bir anı paylaştı: “Söyleşide ölürsem, Özgür Kürdistan'da ölmek isterim' demişti.”

Taziyeye ev sahipliği yapan Tohum Derneği’nin temsilcileri ve Hazar'ın mücadele arkadaşları da söz alarak Hazar’a dair konuşma yaptılar. 

Şair ve bestekardı 

Meletî/Kürecîkli olan Kürt Şair Seydo Hazar 27 yaşına kadar Dîlok'ta yaşamış. Hazar, 1964 yılında 4 çocuğu ve eşini ülkede bırakarak Almanya’ya abisinin yanına gelmiş. Burada önce halı fabrikasında çalışmış. Stuttgart Devlet Tiyatro ve Orkestrası'nda 35 yıl çalışan Hazar’ın bazıları Almanca’ya da çevrilmiş yüzlerce şiiri ve bestesi var. Hazar aynı zamanda 26 Ekim 1997 yılında Haftanin Begova’da KDP peşmergerleri ile girdikleri çatışmada şehit düşen Meryem Çolak’ın babasıydı. 1994 yılında kızı Meryem’i ziyaret eden Hazar, orada Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile tanışır. Hazar uzun yıllar boyunca Stuttgart Kürt Toplum Merkezi'nde, Şehit Aileleri Komisyonu'nda görev aldı. En büyük hayali ise, şiir ve bestelerini bir gün kitaplaştırabilmekti. 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.