Güney Kürdistan’da ağıtlar yükseldi

Diaspora Haberleri —

26 Aralık 2021 Pazar - 17:29

Acılı aileler Hewlêr’deki havalimanında gözyaşları içinde yakınlarının cenazelerini teslim aldı. 

Acılı aileler Hewlêr’deki havalimanında gözyaşları içinde yakınlarının cenazelerini teslim aldı. 

  • Manş faciasında hayatını yitiren 16 Kürt göçmenin cenazesi dün Güney Kürdistan’ın farklı kentlerinde ağıtlarla defnedildi. 

Manş Denizi’ndeki faciada hayatını kaybeden 16 Kürt göçmen bir ay sonra memleketlerinde ağıtlarla toprağa verildi. 

24 Kasım’da Fransa’dan İngiltere’ye geçmek isterken Manş Denizi’nde bindikleri botun batması sonucu en az 30 göçmen hayatını yitirmişti. Göçmenlerden 27’sinin cenazesi bulunmuş, 26’sının ise kimlikleri tespit edilmişti. Bu göçmenlerde 16’sı Güney Kürdistanlı biri ise Doğu Kürdistanlı’ydı. 

Cenazeler 1 ay sonra alınabildi

Fransa’dan İstanbul’a götürülen 16 Güneyli Kürdün naaşı dün sabaha karşı uçakla Hewlêr’e ulaştırıldı. Günlerdir devam eden hüzünlü bekleyişin ardından cenazeler burada ailelerine teslim edildi. Kürt göçmenler Mahabad Ahmed Ali, Biryar Ahmed Abdurrahman, Mubin Rizgar Hüseyin, Hesti Rizgar Hüseyin, Hediye Rizgar Hüseyin, Kejal Ahmed Hıdır, Efrasyan Ahmed Muhammed, Serkewt Pirot Muhammed, Muhammed Hüseyin Muhammed, Meryem Nuri (Baran), Şakar Ali Pirot, Müslim İsmail Hemed, Muhammed Kadir Awla, Rejwan Yasin Hüseyin, Bilind Şükrü Bekir ve Hasan Muhammed Ali’nin cenazeleri bir ayın ardından dün memleketlerinde yapılan törenlerle toprağa verildi. Cenazelerin 8’i Ranya’da, 1’i Zaxo’da, 4’ü Derbendîxan’da, 2’si Soran’da ve 1’i Süleymaniye’de gözyaşları ve ağıtlar eşliğinde defnedildi.

Rojhilatlı Kürdün naaşı alınamadı 

Rojhilatlı Kürdün cenazesi ise halen Fransa’da. Yetkililer, ismi açıklanmayan Doğu Kürdistanlı Kürdün cenazesinin de Güney Kürdistan’a getirilmek istendiği ancak bürokratik işlemleri geciktiği için yetiştirilemediğini açıkladı. 

3 kişi halen kayıp

Öte yandan Manş faciasında hayatını yitiren Twana Mamend Muhammed, Piştivan Resul ve Zanyar Mustafa Mine isimli Kürt göçmenlerin cenazeleri ise henüz bulunamadı. Cenazelerin bulunması için arama çalışmaları devam ediyor.

KDP’nin politikası göçe zorluyor

Son yıllarda Federe Kürdistan Bölgesi’nde artan işsizlik, yolsuzluk ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle çok sayıda Kürt ülkelerini terk ederek Avrupa’ya gelmeye çalışıyor. KDP’nin politikalarının kurbanı olan Kürtler göç yolunda can veriyor. 

Lutke Mülteci ve Göçmen İşleri Vakfı Avrupa Temsilcisi Şehram Muhammed’in dün basına yaptığı açıklamalar da bu tespiti doğrular nitelikte. Muhammed, “Elimizdeki verilere göre bu yıl yaklaşık 53 bin kişi Irak ve Kürdistan Bölgesi’nden Avrupa’ya kaçak yollarla ulaşmak için yola çıkmış. Bu göçmenlerin yüzde 75’i Kürt” dedi. Muhammed, “Bugüne kadar 36 Irak ve Kürdistan Bölgesi vatandaşı göç yolunda hayatını kaybetti, 17’sinin akibeti ise henüz bilinmiyor” bilgisini de paylaştı. 

Kasten yardım göndermediler

Kürt göçmenlerin hayatını yitirdiği faciayla ilgili Fransa’da başlatılan soruşturma ise devam ediyor. Soruşturmada daha çok kaçakçıların rolüne odaklanılmasına karşı çıkan Fransa’daki göçmen yardım derneği Utopia 56, 21 Aralık’ta Paris Savcılığı’na suç duyurusunda bulunarak göçmenlerin “imdat” çağrılarına yanıt vermeyen Fransız ve İngiliz yetkililerin “taksirle adam öldürme” ve "kasten yardım göndermeme" suçlamasıyla yargılanmasını talep etmişti.

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.