Hamburg Kürt Film Festivali başlıyor

Kültür/Sanat Haberleri —

13. Hamburg Kürt Film Festivali

13. Hamburg Kürt Film Festivali

  • Bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek Hamburg Kürt Film Festivali 26 Ekim’de başlıyor. Festivalin bu yılki teması Jîna Amînî ve Nagihan Akarsel şahsında, kadın direnişinden ilhamla “Jin Jiyan Azadi” olarak belirlendi.  

NİLGÜN YELPAZE

 

İlki 2005 yılında düzenlenen ve bu yıl 13’üncüsü gerçekleşecek olan Hamburg Kürt Film Festivali, 26 Ekim’de başlıyor. Festival, 31 Ekim tarihine kadar 28 belgesel, kurmaca, deneysel ve kısa filme ev sahipliği yapacak. 

Hazırlık Komitesi’nde yer alan oyuncu Bilal Bulut, festivalin bu yılki temasının Rojhilat ve İran’da devam etmekte olan kadın direnişinden alınan ilham ve Nagehan Akarsel şahsında katledilen bütün kadınların anısına “Jin Jiyan Azadî” olarak belirlendiğini söyledi.  Bu mottoya uygun olarak festivalin afişini ABD’de yaşayan Kürt ressam Lokman Ahmet tasarladı. Festivalde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da en iyi kısa film, en iyi belgesel ve jüri özel ödülleri verileceğini söyleyen Bulut, “Bu yılki jüride Toz Bezi filmiyle akıllara kazanan yönetmen Ahu Öztürk, oyuncu Bilal Bulut ve çok sayıda belgesele imza atan yönetmen Veysi Altay yer alıyor” bilgisini paylaştı.  

Cîran ve Hîvron ile açılış 

Festival kapsamındaki film gösterimleri ve paneller Hamburg’ta bulunan Kino 3001, Zeise Kino ve Mut! Theater salonlarında gerçekleşecek. Festival açılışını daha önce Berlin Kürt Film Festivali’nde de gösterilen yönetmenliğini Mano Xhalîl’in yaptığı “Cîran (Komşu)” filmi ile yapacak. Açılışa Hîvron da geleneksel Kürt müziğinden parçalarla eşlik edecek. Açılışa, İsmail Zagros, Veysi Altay, Aram Dildar gibi çok sayıda yönetmen ve oyuncu da katılacak.

 

 

Sınır ötesi dayanışma mesajı 

Bu seneki festivalde Kürdistan coğrafyası dışında da dünya genelinde devam etmekte olan savaş ve yıkımlara dikkat çekmek ve dayanışma göstermek amacıyla, Ukrayna ve Afganistanlı yönetmenlere ait birer film gösterilecek. Afgan yönetmen Shahrbanoo Sadat’ın yönetmenliğini yaptığı “Kabul Kinderheim (Kabul Çocuk Yurdu)” filmi, ailesi ve evi olmadığı için Kabul sokaklarında yaşayan 15 yaşındaki Quodrat’ın hikayesine odaklanıyor. Zamanının çoğunu şehrin sineması etrafında geçiren ve el altından sinema biletleri satmaya çalışan Quadrat, rüyalarını filmler aleminde yaşıyor ve yolu kendisi gibi diğer çocuklarla tanışacağı Kabul Çocuk Yurduna düşüyor.

 

 

Savaş ve işgal

Ukraynalı yönetmen Alina Gorlova’nın “This Rain Will Never Stop” filmi ise Kürt bir baba ile Ukraynalı bir annenin çocuğu olarak Hesekê’de dünyaya gelen Andriy Suleyman’ın hikayesini anlatıyor. Bu film, Suriye savaşından kaçarak annesinin memleketi Ukrayna’ya ulaşan gencin savaş ve işgalle yeniden yüzleşmesini konu ediyor.