HDP’den dolayı kapatma cezası

  • HDP’nin Elazığ’daki halk buluşmasında çalınan bir türkü nedeniyle park işletmesi 30 gün süreyle mühürlendi.

 

HDP Eşbaşkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ile Grup Başkan Vekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, 4 Ağustos’ta “HDP’liyiz, her yerdeyiz” kampanyası kapsamında Elazığ’ın Karakoçan ilçesindeki Çiftlik Parkı’nda halkla bir araya geldi. Duvar’dan Ardıl Batmaz’ın haberine göre; etkinlik, sanatçı Zinar Sozdar’ın seslendirdiği Kürtçe ezgilerle devam etti. Ancak HDP’nin etkinlik yaptığı ‘Çiftlik Park’ 30 gün süreyle mühürlendi. İşletmenin mühürlenmesine gerekçe olarak ise ‘Oramar’ şarkısı gösterildi. Kararda, “İşyerinde terör örgütü propagandası yapmak/yaptırmak için yer ve imkân sağlamak” iddiasına yer verildi.

Üç saat gözaltı

Yaşanan olayların HDP’ye yönelik baskıların bir örneği olduğunu belirten HDP Karakoçan İlçe Eşbaşkanı Veysi Sarıtağ, “Bizi yaklaşık 3 saat gözaltına aldılar. Neden bu parçaları çaldığımızı sordular. Bahane buydu. Etkinliğimiz çok güzel geçtiğinden dolayı bu baskıları yaptılar. Zaten parti olarak yöneticilerimize ya da üyelerimize her zaman uygulanan baskılar, şu an yine aynı şekilde bize uygulandı. Bu sefer bununla yetinmediler ve işyerleri sahiplerine yöneldiler. Amaçları, bir daha bu kişilere işyerleri kiralanmasın oldu” dedi.

Birçok kişinin ifadeye çağrılarak, ‘Yaka kartı niye taktınız?’ diye sorulduğunu aktaran Sarıtağ, şöyle devam etti: ”Bu kapatmanın ve baskıların asıl gerekçesi, halkın yoğun katılımı. Onlar o kadar kalabalık olacağını beklemiyordu. Vatandaşa etkinlik çağrısı yaptığımız dönemde ilk defa sessiz kaldılar. Onlar az bir kitlenin katılacağını zannettiler. Fakat Karakoçan yine kendi iradesini ortaya koydu. Büyük bir katılım oldu ve sonrasında bu baskılar başladı. Birçok kişiyi ifadeye çağırdılar. Kimilerine ‘Yaka kartı niye taktınız?’ diye sordular. Gözetim yapılsın ya da misafirleri karşılasın diye yetkilendirme yaptığımız kişilerde bulunuyordu bu kartlar. Maalesef ortada hiçbir şey yokken bu tür şeylerle karşılaştık. İşyerine kapatma cezası verildi. Onun için üzüldük.”  ELAZIĞ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.