Heftanîn’de bir kelebekti Viyan

Kadın Haberleri —

Viyan Soran

Viyan Soran

  • Gerçekleştirdiği eylemin amacını “Önderliğin yalnızlaştırılmasının kırılması ve yoldaşlığın özeleştirisi” olarak tanımlayan Viyan Soran’ın şehadeti üzerinden 18 yıl geçti. Viyan’ın yoldaşı Ebubekir Mecid, “Bedenini ateşe vermek öyle kolay değil. Bu iradenin zirvesidir” dedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 15 Şubat 1999’da ABD, Uluslararası Komplo ile İmralı Cezaevi’nde rehin alındı. Buna karşın, Kürt halkı ve dostları dünyanın birçok noktasında ‘Hûn nikarin roja me tarî bikin (Güneşimizi Karartamazsınız)’ hamlesini başlatarak eylemler düzenledi.

Mereş cezaevindeki tutsak Mehmet Halit Oral, 9 Ekim 1998 gecesi bedenini ataşe verdi. Sonrasında Avrupa, Kurdistan, Rusya, Yunanistan, Türkiye ve zindanlara da yayılan eylemlerde, 100’e yakın kişi bedenini ateşe verdi.

Bir kelebek gibiydi

YJA Star Komutanı ve PKK Yeniden İnşa Komitesi Üyesi Viyan Soran da (Leyla Wali Hüseyin) Uluslararası Komploya karşı 2006’yılının 1 Şubat’ını 2 Şubat’a bağlayan gece Heftanîn’de bedenini ateşe vererek şehitler kervanına katıldı.

Kollarını özgürlüğün yeline açtığı, güneşin tam da kalbine işlendiği bir kelebek misali “Heftanîn de geçit yok, direniş var” çığlıkları atan, kar çiçeklerinin bile secde ettiği bir anda direnişin adı Viyan Soran’dı.