Her yerde eylem

Dünya Haberleri —

.

.

  • Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar, Türk devletinin kimyasal vahşetine karşı protestolarına bulundukları her yerde devam ediyor. 

Avrupa sokakları son üç gündür acılı ve öfkeli Kürtlerin sloganlarıyla yankılanıyor. Kimyasal saldırılara dikkat çekmek için beyaz tulum giyip, maske takan ve şehitlerin fotoğraflarını taşıyan Kürtler ile dostları yarın da gösterilerine devam edecek.

Sokaklarda sloganlar yankılandı
Çarşamba akşamı Almanya, Fransa, İsviçre, İsveç ve Belçika’da alanlara çıkan Kürtler, kimyasal katliamı protesto ederken, direnen gerillalara da sahip çıktı. Sloganlarda hem öfke hem de direniş vardı. Avrupa sokakları “Şehid Namirin”, "Bijî Berxwedana Gerîla" ve "Jin Jiyan Azadî” ile “Katil Erdoğan” sloganlarıyla yankılandı. Kürtler Türk devleti ile onun savaş ve insanlık savaşlarına karşı sessiz kalan Avrupalı devletler ile kurumlarına da slogan ve açıklamalarıyla tepki gösterdi.

Foto: HAKAN TÜRKMEN

Alman hükümetine tepki
Almanya’da başkent Berlin başta olmak üzere Stuttgart, Düsseldorf, Bonn, Köln, Giessen, Hannover, Kiel, Dortmund, Essen, Osnabrück ve Münster kentlerinde gösteriler vardı. Berlin’deki gösteride Alman hükümetinin Erdoğan rejimiyle yakın ilişkileri eleştirilerek, Scholz hükümetinden Türkiye’ye silah satmaya son verilmesi istendi.

WDR ve ZDF önünde oturdular
Düsseldorf’ta Kürdistanlılar önce bir yürüyüş yaptı ardından ise Alman kamu yayın kuruluşları WDR ve ZDF önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.