Heval Halil Eruh'a uğurlandı

Diaspora Haberleri —

3 Mart 2021 Çarşamba - 16:30

  • Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi ve tecrit karşısındaki duyarsızlığı, bedenini ateşe vererek protesto eden Halil Şen, Dresden’de kitlesel bir törenle memleketi Eruh’a uğurlandı.

 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi ve tecrit karşısındaki duyarsızlığı protesto etmek için 12 Şubat günü Dresden’deki Eyalet Parlamentosu önünde kendini yakarak şehit düşen Halil Şen, Dresden’de düzenlenen anma töreniyle memleketi Eruh’a uğurlandı. Etkinliğe yüzlerce Kürdistanlının yanı sıra Kürt Özgürlük Hareketiyle dayanışma içinde olan sol örgütler ile Sol Parti’nin Saksonya Eyalet Parlamentosu Milletvekili Mirko Schulze de katıldı.

Dresden’deki Kürt derneğinin bulunduğu sokakta düzenlenen anma etkinliğinin açılış konuşmasını yapan FEDKOM Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Gök, Kürt Halk Önderi’nin şehitlere yönelik sözlerini hatırlatarak Halil Şen’in anısına bağlılık çağrısı yaptı. Gök, Şen’in yazdığı son mektubu da okudu.

Boynumuzun borcudur

Heyva Sor adına Cengiz Toy “O, Serok Apo’ya yönelik tecridi hiçbir zaman kabul etmedi” dediği konuşmasında şunları kaydetti: “Avrupa’da mülteci olarak yaşarken de düşman politikalarıyla karşılaştı. Hayatı direniş içinde geçti. Onu anmak için bu mücadeleyi güçlendirmemiz gerekiyor. Genç isek gençlik hareketine, kadın isek kadın hareketine, Alevi isek Alevi hareketine, her ne isek bize uygun düşen harekete destek vermek boynumuzun borcudur. Her kentte meclislerimiz var, Heval Halil’i anmak için onları güçlendirmeliyiz. Heval Halil’in gönlünü hoş edecek, onu memnun edecek olan bizim dayanışmamızdır. Uğurlar olsun Heval Halil.”

Mücadelen yerde kalmayacak

FEDKURD adına bir başka konuşma da Yönetim Kurulu Üyesi Menderes Canbek tarafından yapıldı. “Heval Halil bu kirli yaşamı asla kabul etmeyeceğini söyledi” diyen Canbek şöyle devam etti: “Biz Serok Apo’yu özgürleştireceğiz, Kürdistan’ı özgürleştireceğiz. Heval Halil, sana söz veriyoruz: Mücadelen yerde kalmayacak. Senin yürüdüğün uğurlu yolda biz de zafere kadar yürüyeceğiz.”

Heval Halil’e sözümüzdür

Anma etkinliğine katılan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise Halil Şen’in eyleminin sadece tecride karşı bir protesto değil, ayrıca kendi halkına yönelik bir eleştiri de olduğunun altını çizdi. “Heval Halil bizi de eleştirdi; onu anmak için mücadeleyi yükseltmeliyiz” diyen Koç, ekledi: “Eğer Heval Halil’in yoldaşlarıysak onun yolunda mücadele etmek zorundayız. Her şeyimizi, bu hayattaki her şeyimizi Kürdistan’ın özgürlüğü için, Serok Apo’nun özgürlüğü için veririz. Heval Halil’in şahsında bütün şehitlere söz veriyoruz: Kazanacağız ve Kürdistan’ı özgürleştireceğiz.”

Memleketine uğurlandı

Sol Parti Saksonya Eyalet Parlamentosu Milletvekili Mirko Schulze de Halil Şen’in yaşamını yitirmesinden dolayı duydukları üzüntüyü dile getirerek, “Onun yürüttüğü mücadeleyi birlikte sürdürmeliyiz, çünkü buna ihtiyacımız var” dedi.

Womend Defend Rojava Dresden Komitesi de yaptığı konuşmada, Heval Halil’in yürüttüğü mücadelenin kendileri için özgürlük mücadelesinin ilham kaynağı olduğunu belirtti.

Anma etkinliği ardından Halil Şen’in cenazesi, “Şehîd namirin” ve “Bijî Serok Apo” sloganları eşliğinde memleketi Eruh’a uğurlandı.

DRESDEN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.