Hileli seçim gösterileri sürüyor

Dünya Haberleri —

13 Ağustos 2020 Perşembe - 23:00

  • Belarus’ta geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimlerin yüzde 80 ile mevcut cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazandığının açıklanması sonrasında gerçekleştirilen protesto eylemleri kesintisiz devam ediyor.

Seçimlerde hile ve usulüzlük yapıldığını belirten binlerce Belaruslu sokakları terk etmiyor Minsk’teki Uruçye metro istasyonunun yakınında bir araya gelen eylemcilere kadınlar öncülük etti. Beyazlar giyen ve ellerinde çiçeklerle zincir oluşturan kadınlara çevreden de destek geldi. Çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı benzer eylemler Brest, Vitebsk, Gomel ve Grodno kentlerinde de gerçekleştirildi.

İşkence görüntülendi

Belarus’ta kolluk güçlerinin muhalif göstericilere yönelik sert müdahalesi eleştiri konusu olmuş, Avrupa Birliği “yaptırım” uyarısında bulunmuştu. Yapılan eleştiri ve uyarılara rağmen polisin insanlık dışı uygulamaları devam ediyor. Sosyal medya ağlarına yansıyan görüntülerde gözaltına alınanların dövüldüğü, ters kelepçe takılarak sıralandığı ve muhalifler aleyhine zorla konuşturulduğu görüldü.

Yine hakaret etti

26 yıldır iktidarı bırakmayan ve Türkiye, Rusya, Çin, Suriye yönetimi tarafından “tebrik” alan Lukaşenko, muhalif göstericiler için “dıştan yönlendirilen koyunlar” hakaretinde bulunmuştu.

Önceki gün Güvenlik Konseyi üyeleriyle bir araya gelen Lukaşenko, bir kez daha göstericileri hedef aldı. Lukaşenko, eylemcilerinin büyük bir kısmının “İşsizler ve kriminal geçmişe sahip kişiler olduğu” suçlamasında bulundu.  

MİNSK

 

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.