Hollanda nükleer enerjiye yöneldi

Dünya Haberleri —

1 Aralık 2022 Perşembe - 16:00

Nükleer santral

Nükleer santral

  • Rusya’ya uygulanan ambargo ile birlikte Rus doğal gazının Avrupa dönüşüm santrallerinde kullanılamaması nükleer santralleri yeniden gündeme getirdi. Almanya’nın faal durumdaki santrallerin çalışmaya devam ettirilmesi kararı ardından Hollanda’dan yeni santral yapma kararı geldi. 

Hollanda hükümeti, ülkenin güneybatısındaki Borssele köyünde 2035'e kadar iki yeni nükleer santral kurmayı planlıyor. 

RTL televizyonunun haberine göre, hükümet artan enerji ihtiyacının karşılanması ve karbondioksit emisyonunun azaltılması hedeflerine ulaşmak için 2035'e kadar iki yeni nükleer santralin daha faaliyete geçmesini amaçlıyor, dendi.

Her iki nükleer santralin faaliyete geçmesi durumunda yıllık 1650 megawata kadar elektrik üretebileceği ve bunun ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 11 ila 15'ini karşılayacağı kaydedildi. Hollanda’nın  güneybatısındaki Borssele köyünde yapılması planlanan santraller için ilk olarak 5 milyar avro bütçe ayrıldığı, toplam maliyetin henüz açıklanmadığı belirtildi.

2025-2028 yıllarında inşası planlanan santrallerin 2035'te faaliyete girmesi hedefleniyor. Halihazırda Hollanda’nın tek aktif nükleer santral 1973'te Borssele köyünde yapıldı. Yıllık 482 megawat kapasiteli santralin Aralık 2033'te kapatılması öngörülüyor. AMSTERDAM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.