Honduras’ta sürek avı

Dünya Haberleri —

Hondras'ta sokak çeteleri ile savaş

Hondras'ta sokak çeteleri ile savaş

  • Honduras'ta 24 kişinin öldüğü saldırıların ardından 15 gün süreli sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Hükümet katlamdan sorumlu olanların başı için ödül koydu. 

Honduras hükümeti çete savaşları sebebi ile çok sayıda insanın öldürülmesi ardından Aralık ayından beri, birçok bölgede olağanüstü hal ilan etsede şiddeti durduramadı. Son olarak Honduras'ta düzenlenen iki ayrı silahlı saldırıda 20 kişinin öldürülmesinin ardından 15 gün sürecek sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 
Honduras Polis Sözcüsü Edgardo Barahona, Choloma kentinde bir doğum günü kutlamasına düzenlenen saldırıda 13 kişinin öldürüldüğünü, 1 kişinin de yaralandığını duyurdu. Sözcü, Sula Valley bölgesinde düzenlenen başka bir saldırıda da 11 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. 
Ülkeyi sarsan saldırıların arından Devlet Başkanı Xiomara Castro, iki bölgede akşam 21:00 ile sabah 04:00 arasında 15 gün sürecek sokağa çıkma yasağı ilan etti. Saldırılar sonrası bölgedeki polis sayısı yaklaşık bin kadar artırılırken, sorumluların yakalanması için para ödülü de açıklandı. 
Güvenlik Bakanı Gustavo Sanchez, suç yapılanmaları ve çete içerisinde yer alanları 'terörist' olarak sınıflandıran bir teklifi kongreye sunacaklarını söyledi. Ülkede geçen hafta bir kadın cezaevinde çıkan isyanda en az 46 kadın yaşamını yitirmişti. TEGUSİGALPA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.