Hücredeki elektrik için 185 TL

.

.

  • Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutsaklar, bir hücreye 185 TL elektrik faturası geldiğini belirterek, ”İdare, harcadığı elektriği de faturalara yansıtıyor” dedi.  

Cezaevlerindeki hak ihlalleri korona salgını sürecinde arttı. Sosyal aktiviteler askıya alınırken, yakınları tarafından gönderilen kitap, mektup ve elbiseler birçok kez verilmiyor. Söz konusu cezaevlerinden birisi de Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Buradaki tutsaklar, geçtiğimiz hafta görüştükleri Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Vedat Ece’ye yaşadıkları hak ihlallerini anlattı.  
Av. Ece, cezaevinde uzun bir süredir tecrit durumunun yaşandığını belirtti. Spor, resim ve kültürel faaliyetlerin askıya alındığını aktaran Ece, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan tutsakların havalandırma haklarının bazen kısıtlandığını kaydetti. Tutsaklara yüksek elektrik faturaları geldiğini ifade eden Ece, ”Normal şartlarda tutukluların kullandığı elektriğin bedeli, adliyelerdeki icra dosyalarında tahsil edilen borç işlemi içinde yer alıyor. Yani oradan bir ödenek sağlanıyor. Bu ödenek yüzde 2-3 şeklinde değişiyor. Ancak buna rağmen tutuklulardan elektrik ve su parası alınıyor. Bu durum sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmıyor. Ayrıca anayasaya aykırılık oluşturuyor” dedi. 
12 metrekarelik hücrelerde kalan üç kişiden aylık 185 TL’lik fatura tahsil edildiğini söyleyen Ece, şunları ifade etti: ”Tutuklular sadece TV, buzdolabı ve kettle kullanıyor. Bunlara rağmen 185 TL fatura tahsil ediliyor. Bu da, ‘Acaba cezaevi idaresi kendi kullandığı elektriği de mi tutuklulara ödettiriyor?’ sorusunu akıllara getiriyor. Aynı durumda olan başka cezaevindeki tutuklulara da bu durumu sorduk. Onlar, 3 ayda bir 30 TL civarı fatura ödüyormuş. Ben bile bir ay boyunca buzdolabı, lambalar, internet, televizyon ve elektrik ile karşılanan malzemelere rağmen 100-120 lira arasında elektrik parası ödüyorum. Mahpuslara nasıl bu kadar fatura geliyor?” 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.