İkinci dalgada yeni tedbirler

Dünya Haberleri —

26 Ekim 2020 Pazartesi - 15:36

  • Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 43 milyona yaklaşırken, Avrupa ülkelerinde salgının ilk başlangıç zamanlarındaki rakamlar görülmeye başlandı. Almanya Başbakanı Merkel, “Bizi çok zor aylar bekliyor” uyarısını yaptı.

 

Avrupa ülkelerinde yeniden yaygınlık göstermeye başlayan koronavirüs salgını nedeniyle tedbirler bir üst seviyeye çıkarıldı.

Almanya’da Robert-Koch Enstitüsü'nün verdiği rakamlara göre son 24 saat içerisinde 8 bin 685 yeni vaka görüldü. Ülke genelinde toplam vaka sayısı 437 bin 866'ya yükselirken ölü sayısı 10 bin 56'ya çıktı.

Merkel: Bizi zor günler bekliyor

Almanya Başbakanı Merkel, vaka sayısının artış göstermesi üzerine “Bizi çok zor aylar bekliyor” diyerek çeşitli uyarılarda bulundu. Vaka sayısının önümüzdeki günlerde daha fazla artacağını belirten Merkel, toplu etkinliklerin artık mümkün olmayacağını kaydetti. Merkel, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini sözlerine ekledi.

İspanya’da OHAL ilan edildi

Vaka sayısının 1 milyondan fazla, can kaybının ise 35 bine yaklaştığı İspanya’da, yaşanan artış nedeniyle ülkede OHAL ilan edildi. Gece sokağa çıkma yasağı uygulandığı ülkede, kamusal alanlarda 6’dan fazla kişi bir araya gelemeyecek.

İtalya'da spor ve sinema salonları kapatıldı

Koronavirüs salgının ilk dalgasında oldukça zor günler geçiren İtalya’da günlük vaka sayısının 20 bine ulaşması nedeniyle yeni tedbirler alındı. Ülke genelinde tüm restoran ve cafeler saat 18:00'de kapanacak, bütün spor ve sinema salonları ise etkinliklerine son verdi.

BM: Çağımızın en büyük krizi

Salgın nedeniyle sanal ortamda gerçekleştirilen Dünya Sağlık Zirvesi'nin açılışında konuşan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Çağın en büyük krizini yaşıyoruz” dedi.

Salgın ile mücadelede küresel işbirliğinin şart olduğunu belirten Guterres, kaynakları kısıtlı ülkelerdeki sağlık sistemlerinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.