İklim değişikliği göç ettirecek

Dünya Haberleri —

İklim göçü

İklim göçü

  • Engellenmeyen küresel ısınma 2090 yılına kadar 2,8 milyar insanın etkleneceğini açıklayan Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 10 yıl içinde 59,7 milyon insanın göç edeceğine dikkat çekti.

2023'ün tarihteki en sıcak yıl olmaya devam ettiği kaydedilen IOM raporunda, iklim değişikliğinin etkilerinin, Afrika Boynuzu'ndan Pasifik Adaları'na kadar insanlar üzerinde giderek daha fazla görüldüğü vurgulandı. Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM) raporunda, iklim değişikliğinin, dünya genelindeki nüfus hareketleri üzerindeki etkilerini öngörme yeteneğini sınırladığını açıkladı.

59.7 milyon göç edecek
Sıcak hava dalgalarından potansiyel olarak etkilenecek insanların neredeyse yarısına denk gelen yaklaşık 1,3 milyar kişinin Güney Asya'da yaşamasının öngörüldüğü kaydedilen raporda, Güney Asya'nın iklim değişikliği nedeniyle son 10 yılda 59,7 milyon insanın yerinden olmasına tanıklık ettiği belirtildi.

2,8 milyar insan etkilenecek
Düşük ve yüksek ısınma senaryolarının sera gazı konsantrasyonlarının gelecek için farklı gidişatları temsil ettiği vurgulanan raporda, bunun da 2100 yılına kadar sırasıyla 2 santigrat derecenin altında ve 3-4 santigrat derece küresel sıcaklık artışına yol açacağı belirtildi.
Raporda, 2090'a kadar küresel çapta sıcak hava dalgalarına maruz kalabilecek kişi sayısının 2,8 milyara kadar yükselebileceği ifade edildi.
2023'ün tarihteki en sıcak yıl olmaya devam ettiği kaydedilen raporda, iklim değişikliğinin etkilerinin, Afrika Boynuzu'ndan Pasifik Adaları'na kadar insanlar üzerinde giderek daha fazla görüldüğü vurgulandı. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.