“İmdat Osmanlı geliyor!”

Diaspora Haberleri —

18 Temmuz 2020 Cumartesi - 13:07

SELMA AKKAYA / PARİS

Fransa’nın önde gelen dergilerinden Le Point bu haftaki sayısını “Erdoğan, savaş kapımızda” başlığıyla Türk yayılmacılığına ayırdı. Türk devletinin Libya, Suriye, Akdeniz’deki yayılmacı siyasetini ve Ayasofya kararını ele alan dergi, “tehlikeyi” işaret ediyor.

Fransa’nın yüksek tirajlı dergisi Le Point, özellikle Libya ve Doğu Akdeniz’de Türkiye krizini ele alıyor. Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin yıllardır yayılmacı bir politika izlediğine dikkat çeken dergi, Erdoğan’ın Suriye’de geçtiğimiz yıl Kürtlere dönük saldırılarını hatırlatarak, Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesinin de bütün bu sürecin parçası olduğuna dikkat çekiliyor. Söz konusu durumun endişe verici ve Fransızlar tarafından kabul edilemez olduğunun altı çiziliyor.

Dosya haberi hazırlayan gazeteci Franz Olivier Giesbert, “İmdat, Osmanlı geri geliyor” başlığıyla, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Osmanlı hayaline dikkat çekiyor. Erdoğan konusunda daha öncede çarpıcı manşetler atan Fransız dergi Le Point, gidişatın endişe verici olduğunun altını çizerek, gaz ve petrol için daha büyük bir savaşa girilmek üzere olunduğunu yazıyor.

Dergi, ülkedeki Erdoğan yanlıları tarafından taciz edildiklerini ve korkutulmaya çalışıldıklarını da hatırlattı.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.