İmralı hukuksuzluğuna son verme çağrısı

Dünya Haberleri —

Avrupa Parlamentosunda 17.si düzenlenen Kürt Konferansı

Avrupa Parlamentosunda 17.si düzenlenen Kürt Konferansı

Avrupa Parlamentosunda 17.si düzenlenen Kürt Konferansı, tecride son verilmesi, PKK ile diyalog, kimyasal silah kullanımının soruşturulması gibi çağrılar ile son buldu. 

  • 17.si yapılan Uluslararası Kürt Konferansında Kürt Halk Önderi Abdullan Öcalan’a uygulanan tecriti hukuksuzluk alanı olarak tanımlayarak; “Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve özellikle CPT, İmralı'daki hukuk dışılığı sona erdirmek ve avukatların adaya engelsiz erişimine izin vermek için tüm mekanizmaları kullanmaya” çağırdı.
  • Avrupa Birliği, Türkiye, Ortadoğu ve Kürtler konulu konferansın sonuç bildirgesinde, PKK’nin eylemsizlik kararına binaen; “Askeri hareketsizlik ve deprem enkazı sadece sonuç değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yıllık monist devlet zihniyetini aşmak ve demokratik bir cumhuriyet haline gelmek için bir fırsattır” dendi. 

Avrupa Parlamentosu’nda iki günlük yoğun tartışmalar ardınan tamamlanan 17. Uluslararası Kürt Konferansının sonuç bildirgesi yayınlandı. Konferans bileşenleri, PKK ile diyalog, kimyasal silah kullanımına ilişkin soruşturma ve dron saldırıları ile tecridin son bulmasını istedi.

Avrupa Birliği (AB), Türkiye, Ortadoğu ve Kürtler üzerine yıllık Uluslararası Konferans, Avrupa Türkiye Yurttaş Komisyonu (EUTCC) tarafından Sol Grup, Greens-European Free Alliance (GREENS/EFA), Sosyalistler ve Demokratların Özgür İttifakı Grupları (S&D) ve Brüksel Kürt Enstitüsü birlikte organize etti. 

Sonuç bildirgesinde 8 ve 9 Mart tarihlerinde gerçekleşen  konferans için şunlar ifade edildi:

“Şubat ayının başlarında, yıkıcı bir deprem Türkiye, Kurdistan ve Suriye'yi sarsmıştır. Tüm şehirler enkaz haline gelirken on binlerce insan hayatını kaybetti. Şiddetli boyut sadece levha hareketleri sonucu değil, kâr hırsıyla birleşen monistik (tekçi) devlet politikasının sonucudur.

EUTCC konferansı deprem kurbanlarını anmaktadır. Türkiye’ye, Kuzey Suriye'ye saldırılarını derhal durdurması ve insani yardımlara yönelik ambargoyu kaldırması için çağrıda bulunulmaktadır.

PKK’nin eylemsizlik kararı fırsattır

Deprem nedeniyle PKK tarafından çağrılan askeri hareketsizlik çift taraflı gelmelidir. Askeri hareketsizlik ve deprem enkazı sadece sonuç değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yıllık monist devlet zihniyetini aşmak ve demokratik bir cumhuriyet haline gelmek için bir fırsattır. Bu bağlamda, önümüzdeki seçimler muhalefet tarafından kullanılması gereken tarihi bir seçenektir.

Demokrasi ve barış için HDP

EUTCC konferansı, demokrasi ve barış için birleşmek ve Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) yasaklanmasına karşı muhalefeti birlikte hareket etmeye çağırmaktadır. Uluslararası toplum ve özellikle Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi, ikinci en büyük muhalefet partisinin yasaklanmasını hiçbir koşul altında kabul etmeyecekleri konusunda net sinyaller göndermelidirler.

Tecrit sonlandırılmalıdır

Uzun zamandır gerekli olan bir tarihi gereklilik, en büyük insan hakları ihlallerinin başlangıç noktası olan yasasız bir alan olan İmralı hapishanesinin kapılarının açılmasıdır. Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve özellikle CPT, İmralı'daki hukuk dışılığı sona erdirmek ve avukatların adaya engelsiz erişimine izin vermek için tüm mekanizmaları kullanmaya çağrılır.

Türk devletine PKK ile diyalog çağrısı

EUTCC Konferansı, sürdürülebilir bir çözüm için Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması ve Türk devleti ile PKK arasında diyalogun yeniden başlaması koşuluyla çağrıda bulunuyor.

Uluslararası toplum Özerk Yönetimi tanımalı 

Bu diyalog, aynı zamanda Suriye ve Ortadoğu'nun geleceği için de hayati önem taşımaktadır. Demokratik özerklik kavramına dayanan toplumsal sözleşme olan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, çoğulcu demokratik Ortadoğu için tek alternatiftir. Bu şekilde, etik ve mezhepsel çatışma hatları, savaş suçları - ekosid, soykırım, kadın cinayetleri, uluslararası hukuk ihlalleri - birlikte durdurulabilir ve aşılabilir.

Uluslararası toplumun Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimini tanıması önemli bir adım olacaktır. Bu bağlamda, EUTCC konferansı, devletlerin tutuklu IŞİD savaşçılarını ülkelerine geri götürme ve onları yargılama yükümlülüğüne de işaret etmektedir. Ayrıca yerinde bir mahkeme de gereklidir.

Drone saldırıları yargılanmalı

Mevcut Türk hükümet politikasının istikrarsızlaştırıcı dış politika etkisi ayrıca Irak Kürt Bölgesi'nde istikrar ve güvenliğin gelişmesini engelliyor. Türk insansız hava araçlarının hem KRI (Başûrê Kurdistan) hem de AANES'te (Kuzey ve Doğu Suriye) başta kadınlar olmak üzere Kürt siyasetçilerin dronlarla katledilmesi yargılama konusu olmalı. Êzidîlere yönelik saldırıları bir soykırım olarak tanıyan birçok devletin olduğu göz önüne alındığında, Türk insansız hava araçlarının Êzidîlere karşı daha fazla saldırmasını önlemek için AB tüm diplomatik ve politik mekanizmalarını harekete geçirilmelidir. 

Kimyasalları soruşturun

EUTCC Konferansı, Birleşmiş Milletler, OPCW ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni Türkiye'nin savaş suçlarıyla ilgilenmeye ve bağımsız soruşturmalar başlatmaya çağırıyor. OPCW'nin üye devletleri, Türkiye'nin kimyasal silah kullanımına ilişkin iddialarını soruşturmak için düzenlemelerinde belirtilen seçenekleri kullanmalıdır. Başta Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası toplum, Türkiye bağlamında uluslararası hukuku tam anlamıyla savunmaya ve ihlaller için yaptırım uygulamaya çağrılmaktadır.

Siyasi çözüm için PKK listeden çıkmalı

Avrupa Birliği ve Avrupa, 100 yıl önce imzalanan Lozan Antlaşması bağlamında sorumludur. EUTCC konferansı, Avrupa Birliği'ni ve Avrupa kurumlarını ve devletlerini Avrupa topraklarında Kürt karşıtı savaşı önlemek için tüm önlemleri almaya çağırıyor. 23 Aralık 2022 Paris suikastları mutlaka çözülmelidir. Avrupa Birliği'nin Avrupa'daki Kürt toplumuna ve her şeyden önce Kürt sorununun siyasi çözümüne yönelik önemli bir katkısı, PKK'nin terör listesinden çıkarılması olacaktır.

Tüm bu talepler, aynı zamanda İran protestoları ile dünya geneline yayılan Jin Jiyan Azadî (Kadın, Yaşam, Özgürlük) sloganı bağlamında da yer almaktadır.

EUTCC konferansı, zalim rejime karşı isyan eden İran halkıyla dayanışma içindedir. Ülkenin çeşitliliği siyasi yeniden yapılanma süreçlerine tamamen katılamadığı sürece alternatif olamaz.

EUTCC, uluslararası toplumu, bu sloganı herhangi bir yoruma mahal bırakmaksızın düstur edinmeye çağırmaktadır.” BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.