İngiltere AİHM’i ekarte edecek

Dünya Haberleri —

22 Haziran 2022 Çarşamba - 16:45

İngiltere Adalet Bakanı Dominic Raab

İngiltere Adalet Bakanı Dominic Raab

  • İngiltere, sığınmacıların Ruanda’ya sınır dışı edilmesini önleyen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını görmezden gelecek şekilde İnsan Hakları Yasası'nı değiştirmeyi planlıyor. 

İngiliz hükümeti İnsan Hakları Yasası'nın değiştirilmesi teklifini dün parlamentoya sundu. Adalet Bakanı Dominic Raab'ın dün parlamentoya sunduğu yasa değişikliği teklifiyle İngiliz mahkemelerinin yasal üstünlüğe sahip olduğuna vurgu yapılacak. Söz konusu değişiklikle AİHM kararlarının her zaman İngiliz mahkemeleri tarafından takip edilmesi gerekmediğine ve İngiliz bakanların AİHM'in kararlarını uygulayamayabileceğine hükmedilecek. Ancak İngiltere, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden çekilmeyecek. Bakan Raab, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu reformlar daha fazla yabancı suçluyu sınır dışı etmemize ve halkı tehlikeli suçlulardan daha iyi korumamıza olanak sağlayacak” diyerek yasal değişikliği savundu. 

AİHM sınır dışıları önlemişti
İngiltere'deki göçmen ve sığınmacıları Ruanda'ya yollamak üzere 15 Haziran'da başkent Londra'ya yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta yer alan Amesbury'deki askeri havaalanı Boscombe Down'da hazır bekleyen uçakta ilk aşamada sadece 7 kişinin olacağı açıklanmıştı. İlk listede 120'den fazla kişi olsa da İngiliz mahkemelerinin aldığı kararların ardından sayı 7'ye kadar gerilemiş, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss sayıya bakılmaksızın uçağın havalanacağını açıklamıştı. Ancak Ruanda'ya gönderilecekler arasında yer alan bir sığınmacının avukatının başvurusu üzerine AİHM, uçuşun durdurulması yönünde karar almıştı. Kararda, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliğinin "Ruanda'ya gönderilecek göçmenlerin, oradaki sığınma başvurularında adil ve etkili bir yasal desteğe erişemeyeceği" yönündeki değerlendirmesi dikkate alınmıştı.İngiltere Başbakanı Boris Johnson da ülkesini AİHM'den çıkarmakla tehdit etmiş ve başvuruları yapan avukatları "sığınmacıları sömüren suçlulara yardım etmekle" suçlamıştı.

Plan tepki çekiyor
İngiltere'deki göçmen ve sığınmacıları Ruanda'ya göndermek için 14 Nisan'da iki ülke arasında Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı Anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmaya insan hakları kuruluşları tepki göstermişti. Ancak tepkilere rağmen 13 Haziran'da Temyiz Mahkemesi, göçmen ve sığınmacıları Ruanda'ya götürecek ilk uçuşun yapılabileceğine hükmetmişti. Bireysel başvuruları da reddedilen sığınmacıların avukatları, uçağın kalkmasına saatler kala AİHM'e başvuru yapmıştı. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.