İngiltere'de 500 bin kişi grevde

Dünya Haberleri —

1 Şubat 2023 Çarşamba - 16:15

İngiltere'de grev/Foto: AFP

İngiltere'de grev/Foto: AFP

  • İngiltere’de öğretmenler, devlet memurları, demiryolu ve otobüs görevlileri ve üniversite çalışanları aynı anda grevde. Yaklaşık 500 bin kişi iş bıraktı.

Son on yılın en büyük grevi denilen greve bazı sendikalar tarihlerinde ilk defa katılıyor. Birçok sendikanın grev hareketlerini birleştirme kararı İngiltere’de 500 bin emekçinin ortak hareketini açığa çıkardı. Ülkede geçtiğimiz yılın özellikle yaz aylarından itibaren on binlerce işçi ücret artışlarının hayat pahalılığının gerisinde kaldığı gerekçesiyle işi bırakma eylemlerine katıldı.

Ücret arışı talebi ilk sırada

İngiltere'de enflasyon geçen yıl artmış ve Kasım ayında yüzde 11 ile son 40 yılın en yüksek düzeyine ulaşmıştı. Grevlerin en önemli nedenlerinden biri ücret artışı tekliflerinin fiyatlardaki bu dev artışın gerisinde kalması. Mali Çalışmalar Enstitüsüne'ne göre öğretmenlerin maaşları 2010-2022 arası reel olarak ortalama yüzde 11 azaldı. Sendikalar ise bu oranın gerçekte yüzde 23 olduğunu söylüyor. İngiltere ve Galler'de geçen yıl öğretmenler yalnızca yüzde 5 zam aldı.

Öğretmenler mesleği bırakıyor

Ulusal Eğitim Sendikası (National Education Union) Genel Sekreteri Mary Bousted’in Reuters ajansına verdiği mülakatta, azalan ücretlerin çok sayıda kişinin mesleği terk etmesine yol açtığını, öğretmenlerin grev yapmaktan başka çareleri olmadığını hissettiğini paylaştı.

Londra'daki bir okulun önünden konuşan Bousted, "Son 12 yılda öğretmen maaşlarında gerçekten korkunç ve uzun vadeli bir düşüş oldu" dedi ve devam etti: "Buradaki insanların hiçbiri bugün grev yapmak istemiyor ama isteksiz bir şekilde artık yeter diyorlar ve bir şeylerin değişmesi gerektiğini söylüyorlar."

Makinistler de, geçtiğimiz iki yıl yüzde 4 zam teklifi yapıldığını gerekçe göstererek grev hareketine katılanlardan.

Üniversitelerde de akademik personelin yanı sıra yöneticiler, kütüphaneciler ve teknisyenler dahil birçok çalışan işi bırakma kararı aldı.

Üniversite çalışanları Kasım'da da üç günlük grev yapmıştı.

Grev tüm ülkeyi sardı

İngiltere ve Galler'de yaklaşık 100 bin öğretmenin ve okullardaki yardımcı personelin bugün işi bırakması bekleniyor. Grevin 26 bin okuldan 23 binini etkilemesi öngörülüyor.

İskoçya'da da çok sayıda öğretmen işi bırakıyor.

Birleşik Krallık çapında, 150 üniversitede binlerce kişinin grev hareketine katılması bekleniyor.

Toplamda 124 bakanlık ve hükümet departmanında çalışan yaklaşık 100 bin devlet memuru da ücret ve çalışma koşulları yüzünden grevde.

İngiltere'de çok sayıda makinist işi bırakıyor.

Londra'da bazı otobüs şoförleri de grevde. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.