İşgalciler Kürt diline düşman

Yurt Dışı Haberleri —

20 Şubat 2023 Pazartesi - 15:45

KNK

KNK

  • 21 Şubat Dünya Anadil Günü dolayısı ile yazılı açıklama yapan Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK), işgalci devletlerin faşist sistemlerinin Kürt dili ve Kurdistan’da yaşayan halkların dillerini yok olmayla yüz yüze bıraktığına dikkat çekti. 

KNK yaptığı açıklamada, “Dünyadaki tüm uluslar kendi yöntemleriyle 21 Şubat Anadil Günü’nü kutluyor. Bugünün biz Kürtler ve Kurdistani uluslar için daha büyük, derin ve önemli bir anlamı vardır” diye belirtti. 

Açıklamada devamla şu ifadeler kullanıldı:

“Kürt dili uzun süredir yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu durum özellikle ülkenin kuzey ve doğusunda hissediliyor. Günlük konuşmalarda ana dilin kullanılmaması bunun en önemli nedenlerindendir. Daha önemlisi ana dilin eğitim ve öğretim dili olmamasıdır. Dil, tarih boyunca Kürtler için direnişin mevzisi olmuştur ve bunun güçlendirilmesi gerekiyor.

Dil, her ulus için varlığın direğidir. Dilin yaşadığı sorunlarına eğilmemek dili yok etmeye sürükler.

Güney Kürdistan'da parlamento, hükümet ve resmi kurumlar var. Federal Irak devletinin anayasasında Kürt dili tanınmıştır. Ancak dile ilişkin politikalar ve bilimsel planların olmaması Kürt dilini engellerle karşılaştırmaktadır. Güney Kurdistan hükümeti bu sorunları hızlıca çözmeli ve dil konusunda kanal ve platformlar oluşturmalıdır.

Rojava’da işgal, savaş ve direnişle yüklü hassas bir süreçten geçilmesine rağmen bu olağanüstü durumda güçlü bir irade mevcuttur. Özerk yönetim, eğitim kurumlarında Kürtçe ve Süryanice eğitim verilmesini sağlıyor.

Ülkenin diğer iki parçasında da Kürtçenin eğitim dili olarak kullanılmaması haricinde, işgalci devletlerin faşist sistemleri Kürt dili ve Kurdistan bileşenlerin dillerini tehlikeye atmaktadır.

Kürtçenin çok sayıda lehçeye sahip olması gücünü ve zenginliğini göstermektedir. Kurdistan toplumundaki çok dillilik çok renkliliğin göstergesidir. Bu nedenle Kürt dili tüm lehçeleriyle korunmalı ve resmi eğitim dili olarak tanınarak geliştirilmelidir.

Kürtlerin büyük bir bölümü de yurt dışında yaşıyor. Bulundukları ülkelerde Kürt dilinin yaşatılması ve yok olmaktan kurtarılması büyük önem taşımaktadır.

Bu kapsamda, kutlamalar dışında bugünün uluslararası toplum ve uzman örgütlerin dil ve kültür konusunda dikkatlerinin işgalci devletlerin Kürt dili ve Kurdistani diğer bileşenlerin dillerine yönelik baskısına çekilmesine vesile yapılması gerekiyor.

KNK olarak başta Kürt dilini dijital araçlara, global iletişim ve teknolojiye dahil edenler olmak üzere Kürt diline hizmet eden tüm kişi ve kurumlara başarılar diliyoruz. Bu kazanımların çok değerli olduğunu düşünüyor ve 21 Şubat Anadil Günü’nü büyük bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Ayrıca tüm dil, kültür, eğitim, medya ve basın kurumlarını Kürt diline yönelik tüm saldırı, baskı ve tehlikeleri durdurmaya ve işgalcilerin planlarını karşı sessiz kalmamaya çağırıyoruz.

Tüm Kürt yetkililer dille ilgili bir politika ve planlamaya sahip olmamanın yarattığı tehlikelere karşı uyarılmalıdır. Bizler için dil, sadece bir iletişim aracı değil aynı zamanda kimliğimiz ve varlığımızdır. Dili korumak görevimizdir. Hep birlikte buna hizmet ederek, en yüksek seviyelere taşımalıyız.”BRÜKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.