İşgali gör, harekete geç!

Dünya Haberleri —

❏

  • Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer Türk ordusunun Güney Kürdistan’da uluslararası hukuku ihlal eden işgal girişimine karşı Alman hükümetini BM’yi harekete geçirmeye çağırdı. Sol Partili vekil Gökay Akbulut ise hükümete verdiği soru önergesiyle “Alman hükümeti BM Güvenlik Konseyi dönemi başkanı olarak Türk saldırılarına ilişkin acil oturum için adım atacak mı?” diye sordu.

Sol Parti milletvekilleri Gökay Akbulut, Helin Evrim Sommer ve Sevim Dağdelen Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi’ne ayrı ayrı başvurarak Türk ordusunun Güney Kürdistan denetimindeki alanlarda gerçekleştirdiği hava ve kara saldırısının uluslararası hukuk açısından incelenmesini istemişti. Sol Parti’nin girişimleri sonucu hazırlanan 12 sayfalık raporda Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğünü ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılarla Birleşmiş Milletler’in kurucu anlaşması niteliğindeki BM Şartı’nın 51. maddesini ihlal ettiği ifade edildi. Yayınlanan raporla ilgili Sol Parti Federal Milletvekili ve Kalkınma Politikası Sözcüsü Helin Evrim Sommer bir açıklama yaparak, “Bilimsel Hizmetler Dairesi yayınladığı raporda çok net bir kanıya vardı: Sonuç olarak, şu anda PKK’nın silahlı saldırısına dair bir kanıta yok ve dolayısıyla Türkiye’nin Irak’a yönelik kuvvet kullanma yasağının ihlalini haklı çıkarabilecek bir meşru müdafaa durumu da yok” dedi.

Savaş propagandası ifşa edildi

“Rapor, Kuzey Irak’ta konuşlanan ve Türk devletinin güvenliğini tehdit eden ‘terörist Kürtler’ tezini, Erdoğan’ın savaş propagandası olarak ifşa ediyor” tespitinde bulunan Sommer,  “Ayrıca, Türkiye BM anlaşmasının 51. Maddesi uyarınca, meşru müdafaa hakkına başvurabilmesi için, aldığı askeri tedbirleri derhal BM Güvenlik Konseyi’ne bildirmek zorundadır. Bu şartı yerine getirmeyen Ankara, uluslararası hukuku alenen çiğniyor” ifadelerini kullandı.

BM’yi harekete geçirmeli

BM ve NATO üyesi Türkiye’nin devamlılık hali alan uluslararası hukuk ihlallerinin artık sonuçsuz kalmaması gerektiğinin altını çizen Sommer şöyle devam etti: “BM Güvenlik Konseyi Başkanlığı’nı devralan Alman hükümetinin, Türkiye’nin kuvvet kullanma yasağı ihlaline ilişkin derhal acil durum toplantısı talep etmesi gerekiyor. Bir sonraki adımda, BM Güvenlik Konseyi en azından bir açıklama yapmalı ve daha önemlisi Türkiye’nin uluslararası hak ihlallerini kınayan bir BM Güvenlik Konseyi kararı alınmalıdır.”

Askeri işbirliğine son verin

Almanya’nın Türkiye ile işbirliğini gözden geçirmesi gerektiğini de kaydeden Sommer, “Erdoğan rejiminin Irak’ın ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin egemenliğini askeri güç kullanarak kasıtlı bir şekilde ihlal ediyor. Bu nedenle Almanya federal hükümeti Ankara ile askeri işbirliğini derhal sona erdirmeli ve Türkiye’ye tüm silah ihracatını durdurmalıdır” dedi.

NATO da gündemine almalı

NATO’nun da bu konuyu gündemine alması gerektiğini söyleyen Sommer, “Türkiye’nin savaş ve şiddet politikası NATO ittifakını kasıtlı olarak yeni çatışmalara sürükleme riski taşıyor. Bu, Erdoğan rejimini giderek Ortadoğu’nun çok ötesinde bir barış tehdidi haline getiriyor” diye belirtti. 

Adım atılacak mı?

Federal Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, Federal Meclis Bilimsel Hizmetler Dairesi’nin raporu ardından hükümetin yanıtlaması talebiyle soru önergesi vererek şu sorulara yanıt istedi:

  • Alman hükümeti dönemin BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı olarak uluslararası hukuk normlarına uymayan Kuzey Irak’taki Türk askeri saldırıları için, Güvenlik Konseyi’nin uyulması gereken hükümlerine dikkat çekmek amacıyla acil bir oturum yapmak için adım atacak mı?
  • Alman hükümeti geniş kapsamlı bir ateşkesi teşvik edecek ve Türkiye’nin askeri saldırılarını cezalandıracak uluslarası boyutları olan somut bir girişimde bulunacak mı?

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.