İşkence görüntüleri mahkemede

Diaspora Haberleri —

6 Kasım 2020 Cuma - 17:21

  • Almanya’nın Stuttgart kentinde Stammheim Cezaevi’nde 3’ü tutuklu, 2’si tutuksuz 5 Kürt’ün yargılandığı davaya devam ediyor.

Veysel S., Agit K., Özkan T. ve tutuksuz yargılanan Cihan A., Evrim A.’nın 68. ve 69’uncu duruşmaları Stammheim cezaevi salonunda görüldü. Perşembe ve Cuma günleri görülen duruşmada geçtiğimiz haftalarda Veysel S.’nin mahkemeye sunduğu, Türkiye’de Kürtlerin yaşadığı baskı ve katliamlara değinen 20 sayfalık dilekçesine cevap verildi.

Dilekçenin 2015-2016 yılları arasında Kürdistan’da özyönetim sürecinde Sûr, Cîzîra Botan, Nisêbîn gibi kentlerde Türk devletinin işlediği suçların yer aldığı bölüm kabul edildi. Veysel S.’nin avukatı Martin Heiming’in Perşembe günü “Siz mahkemede sadece askerler ya da Türk tarafının yaşadıklarını yansıtan haber ve görüntüleri sunuyorsunuz. Eğer tarafsız yargılama yapmak istiyorsanız Kürtlerin yaşadıklarına da yer vermelisiniz” şeklindeki itirazı kabul edildi.

Tunç’un konuşması dinlendi

İtiraz üzerine Dicle Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı ve Türk askerlerinin sosyal medyada paylaştığı 10’a yakın görüntü izlendi. Cizre bodrumlarında yakılarak katledilen Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’un bir radyo programında “Yapacağımız bir şey yok. Yanımızda yaralılar var, iki cenazemiz var. Dışarı çıkaramıyoruz, kafamızı çıkardığımız anda bize kurşun sıkıyorlar” sözleri de dinlendi. HDP binalarına yapılan polis baskınları sırasında, yine Nisêbîn’de işçilerin yere yatırılarak işkence edildiği görüntüler de yer aldı.

Kriminalize ediyorsunuz

Görüntülerin izletilmesi ardından söz alan Agit K.’nın avukatı Fatma Sayın, “Buradaki görüntüleri seyrettiniz; Avrupa’da yaşayan Kürtler, zulmü protesto etmek için eylem organize ediyorlar. Siz bu meşru eylemleri suç sayarak kriminalize ediyor ve 129b’den yargılıyorsunuz’’ dedi.

Duruşma, 12-13 Kasım’a ertelendi.  Y.Ö. POLİTİKA/STUTTGART

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.