İstisna deyip gönderecekler

Dünya Haberleri —

Avrupa'ya göç

Avrupa'ya göç

  • AB’ye üye ülkeler ”Sığınma ve Göç Paktı" olarak adlandırılan anlaşmayı imzaladı. Sığınmacı alan ülkeler prosedürü hızlandırabilecek. 

Almanya ile İtalya arasında diplomatik krize sebep olan ‘düzensiz göçü’ yönetme tartışması AB nezdindeki girişimle sonuca bağlandı. AB’ye üye ülkeler ”Sığınma ve Göç Paktı" olarak adlandırılan anlaşmayı imzaladı. Sığınmacı alan ülkeler prosedürü hızlandırabilecek. 
İspanya’da yapılacak gayriresmi AB liderler zirvesi öncesi Brüksel'de bir araya gelen AB büyükelçileri, göç politikalarının reformuna yönelik metni imzaladı. AB Dönem Başkanı İspanya tarafından açıklanan anlaşma, üye devletler ile Avrupa Parlamentosu arasındaki müzakerelerin temelini oluşturacak.

Anlaşma ne getiriyor?
"Sığınma ve Göç Paktı" olarak adlandırılan anlaşma, 2015-2016 mülteci krizinde olduğu gibi bir AB ülkesine kitlesel bir göçmen akını olması durumunda Avrupa'nın vereceği tepkiyi düzenlemek üzere tasarlandı. Anlaşma, üye ülkelere kriz zamanında iltica ve göçmenlik politikalarını uyarlama seçeneği tanıyor. Metin, "kitlesel" ve "istisnai" bir göçmen akını durumunda, sığınmacılar için olağan prosedürlerden daha az koruyucu bir istisna sistemi getirilmesini öngörüyor.
Anlaşma, AB'nin dış sınırlarında gözaltında tutma süresini 40 haftaya kadar uzatıyor. Anlaşma ile yüksek mülteci akınına uğrayan devletler işlemleri hızlandırabilecek ve diğer AB üyelerinden, sığınmacıların başka yere yerleştirilmesi ya da mali yardım talep edebilecek.

İnsani yardım kurumlarına markaj
AB'nin "Sığınma ve Göç Paktı "nın üye devletler tarafından üzerinde anlaşmaya varılması gereken son parçası olan bu metne Almanya itiraz ediyordu. İtalya, göçmenleri kurtaran sivil toplum kuruluşlarının rolüyle ilgili itirazda bulunmuştu. Roma, Akdeniz'de bazıları Alman bayrağı altında faaliyet gösteren çeşitli kurtarma sivil toplum kuruluşlarını finanse ettiği gerekçesiyle Berlin'i eleştiriyordu. Çarşamba günü kabul edilen uzlaşma nihayet hem İtalya hem de Almanya'nın desteğini aldı.  BRUKSEL

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.