İsveç Sol Parti’den Kürtlere destek

Dünya Haberleri —

18 Eylül 2022 Pazar - 18:45

  • İsveç Sol Parti milletvekilleri Daniel Riazat ve Lorena Delgado Varas, Kürtleri ve Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

 

Geleneksel İskandinavya Kürt Kültür Sanat Festivali’nin 25’incisi hafta sonu İsveç’in başkenti Stockholm’de yapıldı. Cumartesi günü Solnahallen salonunda yapılan festivale; Danimarka, Norveç ve İsveç’in farklı şehirlerinden Stockholm’e gelen çok sayıda Kürdistanlı ve dostu katıldı. 

Festivalde teşekkür ettiler

Festivale katılan İsveç Sol Parti milletvekilleri Daniel Riazat ve Lorena Delgado Varas da genel seçimlerde kendilerine oy veren Kürtlere desteklerinden dolayı teşekkür etti. 

Konuşmalarında Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni desteklemeye devam edeceklerinin altını çizen vekiller, “Faşist Erdoğan ve İran rejimine karşı mücadelemiz devam edecek. Desteğimiz ise her zaman özgürlük tutkunlarının yanında olacaktır” mesajını verdi.

Riazat yeniden seçildi

Sol Parti Milletvekili Daniel Riazat, 11 Eylül’deki genel seçimlerde İsveç’in varoşlarından en çok oyu alarak yeniden parlamentoya girmeye hak kazandı. Bu varoşlar da Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı yerler arasında bulunuyor. Riazat, seçim yenilgisini kabul ederek istifa eden eski Başbakan Magdalena Andersson hükümetinin NATO üyeliği karşılığında Erdoğan rejimiyle anlaşma yapmasına karşı çıkan siyasetçilerden. Kürt dostu vekil aynı zamanda Haziran ayında PKK bayrağıyla poz vererek, Kürt Özgürlük Mücadelesi’ne desteği gösteren Sol Partili milletvekillerindendi.

Öcalan ve gerillalara adandı

Öte yandan festivalde Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NCDK-İskandinavya) Eşbaşkanları Nadya Salih ve Hamid Amed de birer konuşma yaptı. Salih, “Festivali Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a ve direnen gerillalarımız ile devrimci halkımıza adıyoruz” dedi. Amed ise “Gerillanın direndiği her dağın zirvesine buradan selam yolluyoruz. Bizim için bu davadan dönüş yok. Her gün sahada ve alanlarda olacağız. Dost ve düşman bunu iyi bilsin ki her zaman şehitlerin izinden yürüyeceğiz” diye konuştu.

Çok sayıda sanatçı katıldı

Sanatçı Farqin Azad, Armanc, Dilşad Hewlerî, Zozan Zûdem, Xoşnav Efrînî ve Tara Resûl gibi birçok sanatçı da gece geç saatlere kadar süren festivale şarkıları ve danslarıyla renk kattı. Festivale katılanlar ise kapanışı “Bijî Serok Apo”, “Bijî Berxwedana Gerila” ve “Jin-Jîyan-Azadi” sloganları atarak yaptılar.  STOCKHOLM

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.