İsveç’e Macar çelmesi

Dünya Haberleri —

Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban

Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban

  • İsveç’in NATO üyeliği için ayak sürüyen iki ülkeden biri olan Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban, İsveç’e dönük bir tehdidin olmadığı ve onay için acele etmediklerini açıkladı. 

Başbakan Viktor Orban, Macaristan parlamentosunun yeni yasama dönemi açılışında, "İsveç'in güvenliğini tehdit eden hiçbir şey olmadığını" ve bu nedenle NATO üyeliğini onaylamak için "acele etmediklerini" söyledi. Orban'ın açıklaması, diğer üst düzey Macar yetkililerin kısa bir süre önce, İsveç'in onayının sonbahar oturumlarında parlamento gündemine hiç alınmayabileceğini dile getirmelerinin ardından geldi. Orban'ın partisi Macar Yurttaş Birliği (Fidesz) grup lideri Mate Kocsis, parlamentonun bu yıl konuyu oylamasını "çok az ihtimal" olarak gördüğünü, 21 Eylül’de söylemişti.
İsveç'in ittifaka katılma teklifini henüz onaylamayan iki NATO üyesi Türkiye ve Macaristan. İsveç, komşusu Finlandiya ile birlikte, Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından askeri bağlantısızlık politikasını bıraktı ve hızla NATO'ya katılmak için harekete geçmişti. BUDAPEŞTE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.