İsviçre TCŞ konferansını gerçekleştirdi

Diaspora Haberleri —

22 Kasım 2020 Pazar - 15:40

  • İsviçre'nin Bern kentinde ilk konferansını düzenleyen Tevgera Ciwanên Şoreşger (TCŞ) “İlk hedefimiz Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanması” dedi.

 

TCŞ İsviçre, Bern kentinde ilk konferansını gerçekleştirdi. TCŞ aktivistinin açılış konuşmasıyla başlayan konferansta 19 Ağustos tarihinde Metîna’da şehit düşen Rumet Hêvî Şoreş şahsında tüm Kürdistan devrim şehitleri anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Konferansa katılarak değerlendirmede bulunan Kürt siyasetçi Mustafa Sarıkaya gençlere seslenerek "Özgür yaşamın gerekliliğini yerine getirmek adına nerede yaşarsanız yaşayın geçmişinizi, dilinizi, kültürünüzü unutmayın. Bizler bugün tüm Kürt halkı olarak Abdullah Öcalan'ın paradigması dışında dayanağımız olmadığının farkına varabilmiş bir halkız. Bizler Önderliğimizin paradigmasına sıkı sıkıya sarıldığımız sürece hiçbir güç ne Önderliğimizi özgürleştirmemize, ne de kendi öz topraklarımızda özgürce yaşamamıza engel olamayacaktır" diye konuştu.

KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu’nun da Avrupa'da yaşayan Kürt gençlerine hitaben yapmış olduğu konuşmanın izlendiği konferans, kapitalizmin gençlere yönelik saldırıları ve bu saldırılara karşı gençliğe düşen rol ve misyon üzerine değerlendirmelerle devam etti.

İsviçre’de Kürt gençlerinin öz örgütlülüğüne yönelik iradenin açığa çıktığı konferansta İsviçre’deki gençlik çalışmalarına öncülük edecek gençlik koordinasyonu seçildi. Gelecek sürece ilişkin, "Bi Hev Re Serhildan" hamlesi kapsamında düzenlenecek eylem ve etkinliklere ilişkin planlamalar yapıldı.

Son olarak sinevizyon gösteriminin yapıldığı konferans "Bijî Serok Apo", "Jin, Jiyan, Azadî" ve “Bi Hev Re Serhildan” sloganlarının ardından yapılan şölen ile sona erdi.

BERN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.