İtalya'da Mussolini’nin ardılları kazandı

Dünya Haberleri —

26 Eylül 2022 Pazartesi - 19:20

Giorgia Meloni

Giorgia Meloni

  •  İtalya'da genel seçimleri İtalya'nın Kardeşleri Partisi etrafında kurulan sağ ittifak kazandı. Yeni başbakan ise muhtemelen Mussolini hayranı aşırı sağcı Giorgia Meloni olacak. Bu da Mussolini'den 100 yıl sonra İtalya'da ilk kez aşırı sağın yeniden iktidara geleceği anlamına geliyor.

 

İtalya'da Pazar günü yapılan erken genel seçimlerde 200 sandalyeli parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu ile 400 sandalyeli parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin 5 yıl görevde kalacak yeni üyeleri belirlendi. 

Seçime düşük katılım

İçişleri Bakanlığı'nın paylaştığı verilere göre, genel seçimlere katılım oranı yüzde 63,9 oldu. Bu, "İtalya'daki genel seçimler tarihindeki en düşük katılım oranı" olarak kayıtlara geçti.

Sağ ittifak birinci çıktı

Resmi olmayan sonuçlara göre ise seçimleri Giorgia Meloni liderliğindeki aşırı sağcı İtalya’nın Kardeşleri (FdI) ve parçası olduğu sağ ittifak kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, FdI tüm oyların dörtte birinden fazlasını aldı. Totalde Yüzde 43-44 bandında oy alan sağ ittifak hem Senato’da hem de Temsilciler Meclisi’nde hükümet kuracak salt çoğunluk sayısını yakaladı. Sağ ittifakın Senato’da 114 ile 126 arasında, Temsilciler Meclisi’nde de 232 ile 252 arasında sandalye sayısına ulaşacağı belirtiliyor. Aşırı sağ ittifak; Meloni başkanlığındaki İtalya'nın Kardeşleri, Matteo Salvini başkanlığındaki Lig Partisi ve Silvio Berlusconi başkanlığındaki Forza Italia ile bazı küçük sağ partilerden oluşuyor. 

Hangi parti ne kadar oy aldı?

Sağ ittifakın öncüsü İtalya’nın Kardeşleri (FdI) yüzde 26 ile birinci, Demokratik Parti (PD) yüzde 19,5 ile ikinci, 5 Yıldız Hareketi (M5S) yüzde 15 ile üçüncü sırada yer aldı. Seçimlere tek başına giren M5S, bu seçimde 2018'deki yüzde 30'u aşan tarihsel başarısının oldukça gerisinde kaldı. Lig Partisi yüzde 9 ile dördüncü, Forza Italia (FI) yüzde 8 ile beşinci, seçime birlikte giren Eylem Partisi (Az)-Italia Viva (Iv) da yüzde 7,8 oyla altıncı sırada konumlandı. 

Sol ittifak geride kaldı

Solun en büyük gücü PD'nin şemsiyesi altındaki merkez sol ittifakın oy oranı ise yüzde 26-27 arasında kaldı. Sol ittifak bu oy oranıyla sağ ittifakın gerisinde kaldı.

 Meloni başbakanlığa talip

Sağ ittifakın hem Temsilciler Meclisi’nde hem de Senato'da çoğunluğu garantilemesiyle 1945'ten bu yana ilk kez aşırı sağcı bir parti İtalya'yı yönetebilir. 

Siyasete neo-faşist örgütlerde başlayan Giorgia Meloni de ülkenin 2. Dünya Savaşı’ndan beri aşırı sağcı ilk kadın başbakanı olma yolunda. Sonuçlara ilişkin Pazartesi günü konuşan Meloni, "Seçim sonuçları, İtalyanların, İtalya'nın Kardeşleri'nin yönetiminde bir merkez sağ hükümet istediğine dair açık bir işaret verdi" dedi. 

Tam bir Mussolini hayranı

Eğer 45 yaşındaki Meloni hükümeti kurar ve başbakan olursa faşist diktatör Benito Mussolini'den 100 yıl sonra İtalya'da aşırı sağ yeniden iktidara gelecek. 

Başbakanlığa hazırlanan Meloni, faşist diktatör Mussolini hayranı olarak biliniyor. 1996 yılında 19 yaşında aşırı sağcı bir aktivist iken bir televizyona verdiği demeçte Meloni’nin “Bence Mussolini iyi bir siyasetçiydi. Ne yaptıysa İtalya için yaptı” demesi de bunu kanıtlıyor.

Ülke için üzücü bir akşam 

Seçimden ikinci sırada çıkan merkez solun çatı partisi Demokratik Parti (PD) Meclis Grup Başkanvekili Debora Serrachiani ise Pazar akşamı yaptığı açıklamada, "Ülke için üzücü bir akşam, çünkü bunun iyi bir şey olmadığına inanıyoruz" dedi.

M5S sonuçtan memnun

Kamuoyu yoklamalarında 4. sırada gözüken ancak seçimde aldığı yüzde 15'lik oy oranıyla 3. sırada çıkan 5 Yıldız Hareketi (M5S) ise oy kaybına rağmen seçim sonuçlarından memnun. 

M5S’nin lideri Giuseppe Conte, "Güneyde birinci, ülkede üçüncü siyasi gücüz ve büyük bir sorumluluğumuz var" diye konuştu.  ROMA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.