Ji bo Azadiyê'ye Zürich'de büyük ilgi

Diaspora Haberleri —

9 Eylül 2020 Çarşamba - 14:05

ALİ ÖZŞERİK

İsviçre'nin Zürich kentinde İsviçre Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Rojava Film Komünü, Basel Kültür Merkezi ve TEV ÇAND’ın ortak organizasyonu ile Arena Ceinemas'da gösterime giren Ji bo Azadiyê (The End Will Be Spectacular) filmi büyük ilgi gördü.

Korona önlemlerine rağmen yoğun ilgi gören film 100 günlük Sur direnişini konu ediniyor. Rojava Film Komünü yapımı ve yönetmenliğini Ersin Çelik’in yaptığı film Dünyanın insan hakları temalı önde gelen festivallerinin de ilgi odağı olmuştu.

Rojava'da çekilen savaş filmi, ordu ile mahallelerini savunmak için karşı karşıya gelen bir grup gencin gerçek direniş hikayesini anlatıyor. Film direnişde yaşamını yitirenlerin günlüklerinden ve yine filmdede de rol alan hayatta kalanların ifadelerinden yola çıkılarak yazılmış. Ana karakter kendisini polise ve orduya karşı şiddetli bir kavgaya karışmış olarak bulmak için memleketine dönen ve şehit ağabeyinin anısını arayan genç bir kadın olan Zilan'dır. Film, bir grup gencin özgürlük mücadelesinde umut, dostluk, fedakarlık ve kayıp gibi evrensel kavramları araştırıyor.

Filme Kürdistanlılar dışında İsviçrelilerin de büyük ilgi göstermesi dikkat çekti.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.