Kardeşlerini soran Özdemir’e hapis

10 Eylül 2020 Perşembe - 21:34

  • Şırnak’ta 27 yıl önce kaybedilen kardeşlerinin faillerini bulmak için adalet arayışını sürdüren 60 yaşındaki Hatice Özdemir’e “örgüt üyesi” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

 

ZEYNEP DURGUT - MA/ŞIRNAK

Hatice Özdemir, 1993’ten beri ‘faili meçhul’ cinayete kurban gidip, sadece birinin kemiklerini bulabildikleri kardeşleri Bahri ve Hasan Boğa’nın faillerinin peşinde. Devlet ise bu arayışı engellemek, failleri korumak ve kurbanların yakınlarını cezalandırmanın peşinde. Özdemir’e yanıt veremeyen devlet, cezalandırmayı seçti.

Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da 1990’lı yıllarda yaklaşık 17 bin insan ‘faili meçhul’ cinayet işlendi ve insanlar gözaltına alınıp kaybedildi. Bu insanlara dair açılan soruşturma ve davaların büyük çoğunluğu ya zaman aşımına uğradı ya da zaman aşımınıda bırakıldı. Bu konuda etkin soruşturmalar yürütülmemesi nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürülen birçok davada Türkiye’ye mahkumiyet kararları çıktı. Aileler yıllardır yakınlarının kemiklerine ulaşma ve faillerinin bulunup hesap sorulması arayışında. Arayışını sürdürenlerden biri de 60 yaşındaki Hatice Özdemir. 

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Bana (Kırkağaç) köyünde yaşayan kardeşlerden 7 çocuk babası Bahri Boğa, 1993’te evlerine yapılan bir baskınla gözaltına alınır. Köyden helikopterle götürülen Boğa’dan o günden sonra bir daha haber alınamaz. Akıbetine dair ize rastlayamadıkları ağabeyini bulmak için çalmadık kapı bırakmayan 6 çocuk babası Hasan Boğa’nın ise cansız bedeni, gözaltına alındıktan 9 gün sonra işkence görmüş vaziyette İdil ilçesindeki bir köprünün altında bulunur.

Adalet arayışına hapis

 Tam 27 yıldır birinin kemikleri ile birlikte iki kardeşinin faillerini arayan 60 yaşındaki Özdemir’e, bu adalet arayışından hapis cezası çıktı. “KCK Cizre” davasında 79 kişi ile birlikte yargılanan Özdemir’e, 24 Haziran’da Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında “örgüt üyesi olma” iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Özdemir, bu cezasının onanması halinde ilerlemiş yaşına rağmen cezaevine konulacak. Verdiği adalet mücadelesi nedeniyle hapis cezasıyla karşılaşan Özdemir, üzerinden 27 yıl geçmesine rağmen hala faillerin ortaya çıkarılmamasına isyan etti. Özdemir, buna rağmen ceza alanların failler değil, yine kendisi olduğunu belirtti. “Bu hangi vicdana sığar? Bana suçumun ne olduğunu söylesinler” diyen Özdemir, şöyle devam etti: “KCK dosyasından yargılanıyorum. Ben adalet ve barıştan başka bir şey istemedim. Ben 27 yıldır adalet arıyorum. Başımıza bu kadar şey geldi, bizler bu kadar olaya tanıklık ettik. Bunlardan hiçbiri beni yıldırmadı. Adalete olan güvenim ve inancım bitti. Kardeşlerim öldürüldü, kaybedildi ama ceza alan ben oldum.”

Failleri bulmadan ölmeyeceğim

 Kardeşlerinin faillerini bulmadan cezaevine girmek istemediğini söyleyen Özdemir, “Cezaevine girsem kardeşlerimin faillerini kim arayacak ve onları kim bulacak? Ben kardeşlerimin kemiklerini bulmadan ve failleri bulunmadan ölmeyeceğim” diye konuştu.

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.