Karşılıklı seyahat uyarıları

Dünya Haberleri —

.

.

  • ABD Türkiye Büyükelçiliği Türkiye'de bulunan vatandaşlarını, 'olası terörist saldırılara' karşı uyardı.

Yayınlanan seyahat uyarısının güncellendiği belirtilen açıklamada, "ABD hükümeti vatandaşlarını, İstanbul'daki kiliselere, sinagoglara, diplomatik misyonlara veya özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal bölgeleri gibi Batılıların uğrak yeri olan diğer yerlere teröristlerin olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Türk makamları bu konuyu araştırıyor" denildi. 

Uyarıda, 'Batılıların uğrak yerlerinde tetikte olunması, kalabalık yerlerden kaçınılması, dikkat çekilmemesi ve uyarılar için yerel medyanın takip edilmesi' istendi.

İsveç, Danimarka ve Hollanda’da Kuran-ı Kerim yakma provakasyonu ardından ABD, Almanya, Belçika, Fransa, Belçika, İspanya, İsveç ve İtalya'dan Türkiye'ye karşı seyahat uyarıları yayınlandı. Türkiye için yapılan seyahat uyarılarının ardından Ankara da misilleme yaptı. Bu ülkelere karşı seyahat uyarısı yayınladı. 

İltica ve Türkiye’den kaçışları görmezden gelen Türk Dışişleri Bakanlığı da yayınladığı absürt açıklamada, 'yabancı karşıtı ve ırkçı nitelikte saldırılar' ile 'dini hoşgörüsüzlüğe' sözlerini öne çıkardı. Türk bakanlığının açıklamasında; “Bu tarz eylemlerin vuku bulduğu ülkelerde yaşayan veya bu ülkelere seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaşabileceği bölgelerden uzak durmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak….” dendi. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.