Katliamın eşiğinden dönülmüş

Dünya Haberleri —

New York

New York

  • 10'u ateşli silahla, en az 29 kişinin yaralandığı New York, Brooklyn metro saldırısı sırasında saldırganın Glock marka silahı tutukluk yapınca, katliamın eşiğinden dönülmüş. İstasyondaki güvenlik kameralarının ise arızalı olduğu ortaya çıktı. 

ABD'nin New York kentinde, Salı günü yerel saatle 08:30'da silahlı bir kişi Brooklyn'deki metro istasyonunda önce iki sis bombası patlattı sonra da çevreye ateş açtı. Saldırıda 10'u ateşli silahla olmak üzere en az 29 kişi yaralandı. Panik halinde istasyondan kaçarken ya da gaz zehirlenmesi sonucu yaralananlardan hiçbirisinin hayati tehlikesi bulunmadığı açıklandı. 

İnsanlar kan içerisinde kaldı
Görgü tanıklarından Sam Carcamo, Amerikan Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, "Duman ve kanlar içerisindeki insanlar çığlık atıyordu" dedi. Olay yerinde çekilen fotoğraflarda da dumanlarla kaplanmış istasyonda, yerde kanlar içinde yatan yolcular görülüyor.

Başına ödül kondu
New York polisi olay yerinden kaçan saldırganın kimliğini tespit etti. 62 yaşındaki Frank R. James, saldırıyla bağlantılı olduğu şüphesiyle aranıyor. İhbar edenlere 50 bin dolar ödül verilecek. İlk bulgulara göre olayın bir ‘terör saldırısı’ olmadığını açıklayan polis, şüphelinin bulunması durumunda soruşturmanın somut bir noktaya gelebileceğini vurguladı. Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde saldırgan henüz yakalanamamıştı. 

Silahı tutukluluk yapmış
Polis saldırı sonrası istasyonda yaptığı aramada Glock marka bir silah ve balta buldu. Silahın balistik incelemesi saldırıya dair önemli bir detayı ortaya çıkardı. Saldırganın silahı tutukluk yapınca, katliamın eşiğinden dönülmüş. James'in saldırı öncesi bir kamyonet kiraladığı da tespit edildi. 

Güvenlik kameraları arızalıymış
New York Belediye Başkanı Eric Adams ise önemli bir güvenlik zafiyetine dikkati çekerek, “Metrodaki güvenlik kameraları arızalı, saldırı anına dair görüntü yok” dedi. Polis bu nedenle saldırganı ancak olay yerindeki sivillerin kayıtlarından tespit edebildi. NEW YORK

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.