Kayyum olmasaydı böyle olmazdı

Elîh sel felaketi

Elîh sel felaketi

  • Dört kişinin yaşamını yitirdiği Êlih’ın (Batman) Seyitler Mahallesi’nde su altında kalan evlerin çoğu kapatılan kanala yakınken, Hürriyet Mahallesi’ndekiler ise kayyum tarafından yeşil alan olarak kullanılan parkın alt kısmında bulunuyor. 
  • Yağmurun ardından mazgal ve kanaldan geçemeyen su, mahallelere yayılıp taşarken yüzlerce evi de tarumar etti. Evleri, eşyaları ve bahçeleri büyük hasar gören yurttaşlar, kendi imkanlarıyla evlerini temizlemeye çalışıyor. 
  • Yerine kayyum atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir, kayyumun belediyenin parasını halka değil, Emniyet ve diğer devlet kurumlarına harcadığını belirterek, Batman’da kayyum olmasaydı bu durum asla yaşanmazdı” dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU / BATMAN

Êlih'te ihmal sonucu dört kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinden sağ kurtulan yurttaşlar, kurtarma ekiplerinin olay yerine geç ulaştığı bilgisini verdi. Grêsavaro Deresi’nin üzerine beton dökülmesinin ihmal olduğunu kaydeden TMMOB İKK Sekreteri Vahdettin Tüzün, 2021’deki AFAD raporunda, sel riskinden bahsedildiğini ama bununla ilgili hiçbir önlemin alınmadığını söyledi. 

Êlih’in merkez Seyitler Mahallesi’ni vuran sel felaketinde Lalihan Güner (54) ile torunları Asenat (1), İsrafil (5) ve Birgül Güner (9) yaşamını yitirdi. Saatler süren arama çalışmaları sonrası cansız bedenlerine ulaşılan babaanne ve torunlarının olay sırasında 3062. Sokak'ta bulunan evde oldukları, sel sularının evin duvarını yıkması ile birlikte suya kapıldıkları ortaya çıktı. Mahallenin yanı başındaki su kanalının üzerinin kayyum döneminde betonla kapatıldığı için yağmur sularının sele dönüşmesiyle ortaya çıkan faciada, onlarca ev kullanılamaz hale geldi, sel sularına kapılan besi hayvanları telef oldu. Evlerinin içleri balçıkla dolan, eşyaları kullanılamaz hale gelen aileler, soğuk hava şartlarında her gün kendilerine kalacak yeni bir yer bulma derdinde. Valilik ve belediyenin kendilerine yardıma gelmediğini, çorba değil, ev istediklerini dile getiren yurttaşlar, yaşadıkları mağduriyeti anlattı. 

Sel belediyeyi de süpürdü

Hürriyet ve Seyitler mahallelerinde mağdur olan yurttaşlarla konuştuk. Valilik ve belediye tarafından bir çalışma yürütülmezken, evleri suyla dolan ve eşyaları kullanılamaz hale gelen yurttaşlar, kendi imkanlarıyla evlerini temizlemeye çalışıyor. Seyitler Mahallesi’nde su altında kalan evlerin çoğu kapatılan kanala yakınken, Hürriyet Mahallesi’nde bulunan evler ise kayyum tarafından yeşil alan olarak kullanılan parkın alt kısmında bulunuyor. Yağan yağmurun ardından mazgal ve kanaldan geçemeyen su, mahallelere yayılıp taşarken yüzlerce evi de tarumar etti. Evleri, eşyaları ve bahçeleri büyük hasar gören yurttaşlar, evlerine giren çamuru da kovalarla çıkarmaya çalışıyor. 

 

Selde annesi ve yeğenlerini kaybeden Mesut Güner

 

Gidecek bir evimiz yok

Halk yaralarını sarmaya çalışırken, ilk olarak selde annesi ve yeğenlerini kaybeden Mesut Güner ile görüştük. Aynı evde olduklarını, yeğenlerinin sel esnasında uyuduğunu belirten Güner, “Biz çıkana kadar sular çoktan evimizin içine girmişti. Çocuklarım kendi elimdeydi, onları çok zor çıkardım. Ben kendi çocuklarımı, annem ve babam da diğer çocukları kurtarmaya çalıştı. Ancak sel annem ve üç yeğenimi alıp götürdü. Onları da saatler sonra o selden çıkarabildik” dedi. Eşinin ve iki çocuğunun da yoğun bakımda olduğunu belirten Mesut Güner, “Onlar çıktıklarında bizlerin gideceği bir ev dahi yok” diyerek, yaşadıkları çaresizliği özetledi.