Yürümek değil, susmak yoruyor

Colemêrg kayyum eylem

Colemêrg kayyum eylem

  • Colemêrg Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” devam ediyor. Milletvekili, belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütü temsilcisinin de aralarında olduğu 350 kişi, geceyi Wan’ın Payîzava (Gürpınar) ilçesinde geçirdi, sabah Elbak'a doğru yola çıktı.
  • 83 yaşındaki Hafız'dan 12 yaşındaki Nurbanur’a kadar herkes ‘ah’ demeden yürüyor. Stran, slogan ve halayların yanı sıra sohbetlerle geçen yürüyüşün öncüsü ise kadınlar. Antalya'dan katılan Ramazan Yıldız, "Yürümek değil, susmak bizi yoruyor. Sustukça üzerimize gelecekler, susmaycağız" dedi.

MEDİNE MAMEDOĞLU /  WAN

"Aşksız ve paramparçaydı yaşam

Bir inancın yüceliğinde buldum seni

Bir kavganın güzelliğinde sevdim

Bitmedi daha sürüyor o kavga

Ve sürecek

Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek!

Saraylar saltanatlar çöker

Kan susar birgün

Zulüm biter,

Bugünlerden geriye bir yarına gidenler kalır!

Bir de yarın için direnenler…” 

Bu şiiri, Payizava (Gürpınar) ve Colemêrg yolu ayrımında kalan keskin ama bir o kadar da umut dolu bir yol kavşağından ulaştırıyorum. Şiiri okuyan ise Dep (Karakoçan) Belediye Eşbaşkanı Songül Düzgün. Mazlum Doğan’ın memleketinden gelerek bu şiiri Colemêrg yolunda okuyan Eşbaşkan, asker ablukasına rağmen yoldaşları ile beraber 'İradeye Saygı Yürüyüşü’nde yerini alıyor. Sadece kayyum değil; İmralı üzerinde devam eden tecrit, özel savaş politikaları ve hukuksuz bütün uygulamalara karşı ses çıkarmak için yüzlerce kişi üç gündür dağ, tepe, ova ve nehir demeden yürüdü. Yürüyüşe Kurdistan ve Türkiye’nin birçok kentinden katılım var.

Kızgın güneş ve yaralara rağmen

Wan'da 3 Temmuz ’da başlayan yürüyüş, Wan’ın Elbak(Başkale) ilçesinde devam etti. 9 saat yürüyenler, akşamları çadırda ya da davet edildikleri köy evlerinde kalıyor. Kızgın güneşe aldırış etmeden yürüyenler, attıkları slogan ve söyledikleri şarkılarla da coşkudan ödün vermiyor.

Çobandan su veren çocuğa

Yol kenarında insan zinciri oluşturarak yürüyen gruba en çok desteği ise yoldan geçen araçlar ve dağlarda bulunan çobanlar veriyor. İstisnasız her aracın zafer işaretiyle selam verdiği yürüyüşçülere, çobanlar da ‘Her bîji’ diyerek desteğini sunuyor. Mola verdikleri mekânlardaki çalışanlar tarafından ise ‘Serkeftin’ denilerek uğurlanıyorlar. Heyetin geçtiği köylerde çocuklar, ellerindeki sürahi ve bardaklarla su taşıyor.

 

 

 

'Ah' demeden yürüyorlar

83 yaşındaki Hafız'dan 12 yaşındaki Nurbanur’a kadar herkes ‘ah’ demeden yürüyor. Stran, slogan ve halayların yanı sıra sohbetlerle geçen yürüyüşün öncüsü ise kadınlar. Yürüyüş nedeniyle ayağında yaraların oluştuğu anneler, ayaklarının altına koydukları peçete ve bezlerle yaralara aldırış etmeden devam ediyor. Yürüyüş listesinde adı bulunmamasına rağmen “Vicdanım el vermedi” diyerek yürüyüşe katılanlar da var. “Kendi davamdan ve mücadelemden dönmem” diyerek kilometrelerce yol yürüyen bu insanlar, yıllardır herkesin söz ettiği ve hasret kaldığı 90’lı yılların ruhunu yeniden hatırlatıyor. Yürüyüşün son durağı 8 Temmuz günü Colemêrg kent merkezi olacak.