KCDK-E: AK önünde olacağız

Yurt Dışı Haberleri —

20 Ocak 2023 Cuma - 21:00

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç

  • Strasbourg’da Avrupa Konseyi önünde 23-25 Ocak tarihleri arasında ‘Reber Apo’ya Özgürlük’ sloganı ile oturma eyleminde olacaklarını söyleyen KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, “Kürt halkının kaygısı üst düzeyde. CPT ve AK’ye sorumluluğunu hatırlatacağız” dedi.

 Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan 22 aydır haber alınmadığını hatırlatarak, “Rêber Apo üzerinde 24 yıldır devam eden bir tecrit var. İmralı işkence sisteminde Türk devleti gardiyanlık görevini görüyor. Orada asıl sorumlu olan CPT ve Avrupa Konseyi’dir. Kürt halkı ve dostlarının yine insan hakları, avukatların yaptıkları eylemler sonucu Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) İmralı’ya gitti. Ancak döndükten sonra kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmadı. Asrın Hukuk Bürosu’nun yaptığı açıklamada CPT’nin İmralı’da Önderlik ile görüşülmemiş” dedi. 

Kürt halkının kaygısı üst düzeyde

Koç, “CPT açıklama yapmayarak Türk devletinin İmralı’da yürüttüğü tecrit sistemine alan açan onun ortağı olan bir politika sürdürüyor. Kürt halkının Önderlik ile kaygıları üst boyuta çıkmış durumda. Başkan Apo Kürt halkı ve milyonların iradesini temsil ediyor. Başkan Apo’ya sıradan yaklaşım aynı zamanda Kürt halkına da yaklaşımdır. 23-25 Ocak arasında CPT ve AK’ye sorumlulukları hatırlatmak için eylemde olacağız. CPT ve AK işkenceyi önleme ve insan haklarını savunma konularında gerçekten samimi ise kendi hukuğuna bağlı ise Kürt halkının bu kaygılarını gidermek için Türk devletine baskı uygulamalı. Başkanın avukatları ile görüşmelerini sağlamalıdır” diye konuştu. 

Diplomatik görüşmeler yapılacak

AK önünde yapacakları 3 günlük eylemde diplomatik görüşmeler yapacaklarını söyleyen Koç, “Eyleme Avrupalı dostlar, eşbaşkanlar, siyasetçiler, Demokratik Güç Birliği, KNK temsilcileri, Kurdistanlı inanç kurumları, parti temsilcileri, sanatçılar ve hukukçular ve Kurdistanlılar katılacak. 3 gün boyunca diplomatik görüşmeler yapılacak, Avrupa Konseyi daimi temsilcilerine dosya sunup taleplerimizi ileteceğiz” dedi.

Üç gün boyunca 

AK (Avenue de l'Europe 67000 Strasbourg) önünde 23-25 Ocak saat 10:00 -14:00 arası oturma eylemi yapılacak. 

1. gün Strasbourg bölgesi, seçilmişler, Güç Birliği, Kurdistani örgütler ve aydınların katılacağı eylemde basın toplantısı yapılacak. 

2. gün FED-GEL ve FCDK-KAWA federasyonları oturma eylemini devralacak. 

3. gün ise gerçekleşecek mitingde İsviçre, inanç kurumları, Rojava, Rojhilat, Başûr temsilcileri ve kitlesi yer alacak. Burada Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru yapan avukatlar ve bazı parlementer bir basın açıklaması yapacak.

Üç gün boyunca eşbaşkanlar ve kurum temsilcileri de orada olacak. HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.