KDP ve tecrit protestoları devam ediyor

Diaspora Haberleri —

16 Aralık 2020 Çarşamba - 15:34

  • Almanya'nın başkenti Berlin ile Hamburg, Nürnberg kentlerinde Türk devletinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a yönelik tecridi, cezaevlerindeki baskılar ve KDP'nin saldırıları protesto edildi. Fransa'nın başkenti Paris’te de Türkiye cezaevlerinde artan baskılar protesto edildi. 

BERLİN
Almanya'nın başkenti Berlin'de enternasyonalist gençlerin öncülüğünde Şengal anlaşması protesto edildi. Enternasyonalist gençlerin öncülüğünde yapılan eyleme Kürt gençlik hareketi TCŞ de destek verdi. Öğle vakti yapılan eylemde, Şengal'deki yönetim biçimine dikkat çekilerek, "demokrasi, antifaşizm, ekoloji ve kadın özgürlüğü" vurgu yapılan bildiriler, balonlara bağlanarak trenlerde dağıtıldı.

HAMBURG
Hamburg'da Sternschanze tren istasyonunda yapılan mitingde KDP'nin saldırıları "Bimre İxanet" sloganı ile kınandı.
Şengal'e destek pankartının açıldığı mitingde, polis üzerinde PKK yazılı pankartın kaldırılmasını istedi. Eylemciler de pankartın yasaklı olmadığını belirterek, kaldırmayacakları yönünde tepki gösterdi. Mitingde bir konuşma yapan DKTM Eşsözcüsü Selahattin Irmak, bu saldırıların ulusal birlik çabalarına zarar verdiğini belirtti.

NÜRNBERG
Nürnberg kentinde de Hallplatz meydanında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'a özgürlük istendi "Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım, Öcalan'ı özgürleştirelim" pankartının açıldığı eylemde Kürt Halk Önderi ve PKK lehine, Türk devleti aleyhine sloganlar atıldı.

PARİS
Fransa’nın başkenti Paris’te ise République meydanında ACTİT ve Birleşik Devrimci Mücadele’nin çağrısıyla Türk cezaevlerindeki tutsaklara yönelik baskılar ve tecrit protesto edildi. 19 Aralık katliamının yıldönümü öncesinde Türk cezaevlerinde artan baskılar ve hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için bir stant açıldı. Eylem alanına, “Politik Tutsaklara Karşı Uygulanan Tecride Son” yazılı pankart asılırken, HDP eski eşbaşkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ve birçok tutsağın fotoğrafları sergilendi. Stant bugün de açık olacak. 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.