Kimyasal vahşete öfke: Harekete geçin!

Dünya Haberleri —

.

.

  • Avrupa'daki Kürtler, 17 gerillanın katledildiği kimyasal vahşete karşı ayağa kalktı. Şehit gerillaların fotoğraflarının taşındığı eylemlerde Türk devletine öfke yağarken, Avrupalı devletler ile BM ve OPCW’ye ise “harekete geçin” çağrısı yapıldı.

Avrupa'da yaşayan Kürtler, Türk devletinin kimyasal saldırılarına karşı ayağa kalktı. Salı akşamı eş zamanlı olarak Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, İngiltere, Danimarka ve Yunanistan protesto edildi. Göstericiler, verilen onca dosya ve belgeye rağmen şimdiye kadar kimyasal saldırılara karşı harekete geçmeyen Avrupalı devletler ile Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) gibi kurumlara “Kimyasal vahşet sizin sessizliğinizin eseri” mesajı verdi.

FREIBURG
Kürtler ve dostları şehir merkezinde gösteri yaparak kimyasal saldırılara karşı uluslararası kurumları göreve çağırdı. Eylemde "Faşist Erdoğan" ve “Katil Erdoğan” sloganları atıldı. 

HAMBURG
Merkez tren istasyonu önünde toplanan Kurdistanlılar, kimyasal saldırılarda yaşamını yitiren gerillaların fotoğraflarını taşıyarak sık sık "Şehit Namirin”, "Bijî Berxwedana Gerila" ve “Kurdistan Faşizme Mezar Olacak" sloganları attı. Okunan bildiride ise kimyasal silahların Avrupa menşeili olduğuna dikkat çekilerek bu devletlerinde insanlık suçuna ortak olduğu belirtildi. 

KİEL
Kiel Merkez Tren istasyonu önündeki gösteride yapılan konuşmalarda da kimyasal silah kullanımının insanlık suçu olduğuna dikkat çekildi.
 
DARMSTADT
Çok sayıda Kürt, şehir merkezindeki Luisenplatz'da buluşarak Türk devletinin kimyasal saldırısını kınadı. Mitingde Türk devletinin saldırılarına öfke yağarken, sık sık “Bijî Gerila”, “Jin Jiyan Azadî” sloganları atıldı. 

MANNHEIM
Şehir merkezinde gerçekleştirilen mitingde yapılan konuşmalarda, “Mücadeleyi yükselterek gerillaya sahip çıkmanın tüm yurtsever ve onurlu Kürt halkı ve dostlarının görevi olduğu” vurgulandı.
 
STUTTGART
Kürtler ve dostları Kobanê Meydanı’nda eylemde sık sık “Terörist Erdoğan" sloganları attı ve Avrupa'nın sessizliğini kınadı.