Komployu 24. yılda yenmek

Selahattin ERDEM yazdı —

  • Şimdi sıra komplonun tümden yenilgisine ve Önder Apo ile Kürdistan’ın özgürlüğüne gelmiştir. Kürtlerin ve dostlarının yirmi dördüncü yılda komploya karşı mücadele hedefleri budur.

Küresel iktidar ve devlet sistemi tarafından Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yöneltilen 15 Şubat uluslararası komplosu 24’üncü yılına giriyor. Kürtler ve dostları dört parça Kürdistan’da ve dünyanın dört bir yanında ayakta. Önder Apo’nun imhasını hedefleyen küresel komplo saldırısını protesto ediyor ve Önder Abdullah Öcalan’a sahip çıkıyor. Her alandaki eylemlerin başını ise gençler ve kadınlar çekiyor. Bu temelde İmralı işkence ve tecrit sistemine karşı çıkılıyor ve Önder Apo’nun fiziki özgürlüğü isteniyor.

Bilindiği gibi, uluslararası komplo saldırısı 9 Ekim 1998 tarihinde başlamış ve Önder Abdullah Öcalan’ın imhasını hedeflemişti. Dört ayı aşkın süre bu temelde saldırı yürüten komplocu güçler, Önder Apo’nun fiziki imhasını başaramayınca, bu sefer 15 Şubat 1999 tarihinde TC Devletine vererek Önder Apo’nun idamını hedeflediler.

Söz konusu idam arayışı da boşa çıkartılınca, bu kez İmralı işkence ve tecrit sistemi içinde çürütmeyi ve böylece ideolojik ve siyasi yenilgiye uğratmayı hedeflediler. Çürütme politikası da boşa çıkartılınca, bu sefer İmralı işkence ve tecrit sistemini sürekli ağırlaştırarak intikam almaya çalıştılar.

Şimdi ağırlaştırılmış İmralı tecridi biçiminde bu intikam saldırısı ve komplo devam ettiriliyor. Tecrit tüm Kürdistan’ı ve Türkiye’yi sarıyor ve bütün dünyayı etkiliyor. Böylece küresel bir gerici saldırı olan komploya karşı özgürlük ve demokrasi mücadelesi de bir küresel mücadele haline geliyor.

Demek ki küresel komplocu güçler tam yirmi dört buçuk yıldır imha amaçlı saldırı yürütürken, Önder Apo öncülüğünde Kürt halkı ve dostları da komploya karşı özgürlük ve demokrasi için mücadele ediyor.