Korkakça saldırıyor

8 Haziran 2022 Çarşamba - 19:45

.

.

  • Özgür basın çalışanlarının gözaltına alınmasını kınayan HDP, "AKP-MHP iktidarı hukuk dışı ve korkakça saldırılarla ömrünü uzatmaya çalışıyor" dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), gazetecilere yönelik gözaltı ve ev baskınlarına karşı yazılı açıklama yaptı. Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Tayyip Temel’in imzasıyla yapılan “AKP ve MHP özgür basın çalışanlarını hedef alarak Çillerin ve Cemaatin yolundan ilerliyor” başlıklı açıklamada, "AKP-MHP iktidarı toplumsal desteğini yitirdikçe, siyaseten kaybettikçe, çaresizce partimize, Kürt kurumlarına, muhaliflere saldırarak, hukuk dışı ve korkakça saldırılarla ömrünü uzatmaya çalışmaktadır” denildi. 

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Bugün saldırıların merkezinde yer alan özgür basın emekçileri her dönem iktidarların, onların paramiliter güçlerinin, paralel yapılarının hedefi haline geldi. 90’lı yıllarda JİTEM’in, Hizbullah’ın, Çiller iktidarına bağlı yasadışı silahlı çetelerin katliamlarla hedef aldığı özgür basın çalışanları, 2000’li yıllarda AKP iktidarı ve ortağı Cemaat tarafından siyasi soykırım operasyonlarıyla hedef alındı. Hakikati zor şartlarda halka ulaştıran onlarca Kürt gazeteci katledildi, cezaevleri gazetecilerle dolduruldu, gazete binaları bombalı saldırıya uğradı. Çiller iktidarının MGK’de aldığı kararlarla özgür basın kurumları susturulmak istendi. AKP ve Cemaatin 2011 yılında ‘KCK Basın Davası’ adı altında hedef aldığı Kürt gazeteciler bugün aynı yöntemlerle AKP-MHP’nin saldırılarına maruz kalıyor. AKP 90’lı yılların karanlık dönemlerinden, darbeci diye tanımladığı cemaatten miras aldığı bu çözümsüz politikaları hayata geçirip farklı bir sonuç elde etmeye çalışıyor. Biz biliyoruz ki; Kürt halkına, Kürt halkının kurumlarına, partimize, muhaliflere, gazetecilere yönelik azgınlaştırılan bu saldırılar iktidarın seçim kampanyasının bir parçasıdır.

Bu faşizan zihniyet, her dönem Kürtlere karşı yaptığı katliamlardan önce Kürt gazetecileri hedef alarak, toplumu susturmayı amaçladı. 2011 yılında Kürt gazetecilere yönelik yapılan gözaltı ve tutuklama saldırısından bir hafta sonra Roboskî Katliamı gerçekleştirilerek, katliam karanlıkta bırakılmak istendi. Bugün de özgür basın çalışanlarının Kuzey-Doğu Suriye’ye yapılacak saldırı öncesinde gözaltına alınmış olmaları dikkat çekicidir. AKP ne tür suç hazırlıkları içindedir, neyi gizlemeye çalışmaktadır?

Gazetecilere yönelik saldırılar aynı zamanda iktidarın acizliğinin, çaresizliğinin, ömrünü uzatma çabasının bir sonucudur. Bunların tamamı nafile çabalardır. Apê Musa’dan, Gurbeteli Ersöz’den hakikat mücadelesini devralan özgür basın çalışanları dün Çiller’in sokaktaki çetelerine, Cemaatin yargı içine yerleştirdiği çetelere boyun eğmedi bugün de AKP-MHP’nin faşizan ve saldırgan politikalarına karşı asla boyun eğmeyecek. 

Özgür basın çalışanlarına yönelik saldırıları şiddetle kınıyor, hakikat mücadelesini yürüten gazetecilerin yanında olduğumuzu ifade ediyoruz.”

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.