Korona tedbirleri sertleşti

Dünya Haberleri —

15 Ekim 2020 Perşembe - 15:39

  • Avrupa ülkelerinde koronavirüs vaka sayısında yaşanan artış, yeni tedbirleri ve kısıtlamaları da beraberinde getirdi. Fransa’da 8 kentte 21:00-06:00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Başkent Paris, Lille, Grenoble, Lyon, Marsilya, Montpellier, Rouen, Toulouse ve Saint-Etienne'de gece saatlerinde sokağa çıkılamayacak. Yasağı delenlere 135 euro, yasağı üst üste ihlal edenlere ise 1500 euro ceza kesilecek.

Cumhurbaşkanı Macron, yasaktan etkilenecek işletmelere ekonomik destek sunulacağını belirtti.

Fransa’da şimdiye kadar görülen korona vaka sayası 798 bin, 33 bin kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Almanya’da da yeni önlemler

Almanya Başbakanı Angela Merkel önceki gün 16 eyaletin başbakanları ile bir araya gelerek yeni korona önlemlerini konuştu. Toplatıdan çıkan sonuca göre koronavirüs önlemleri kapsamında maske zorunluluğu ve sosyal mesafe alanları genişletilecek. Almanya, ekonomik nedenlerden ötürü ikinci bir karantina sürecini göze alamıyor. Fakat alınacak bazı sert tedbirler ile virüsün yayılmasının önüne geçmek istiyor.

Toplantı sonucuna göre ilk aşamada bir hafta içinde 100 bin kişide 35'ten fazla vaka görülmesi durumunda tedbirler sertleştirilecek. Şayet vaka sayısı 50'nin üzerine çıkarsa, maske zorunluluğunun ve sosyal mesafe kısıtlamalarının uygulandığı alanlar genişletilecek.

Toplantı sonucunda Merkel ve eyalet başbakanları, riskli bölgelere seyahat edilmemesi çağrısını yaptı. Merkel, "Yüzyılın zorluğuyla karşı karşıyayız” dedi ve alınan önlemler için duyarlılık beklediklerini söyledi.

BERLİN

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.