Koronaya yakalandı, Almanya’ya gelemiyor

Diaspora Haberleri —

24 Ağustos 2020 Pazartesi - 23:00

  • Almanya'nın Bremen kentinde yaşayan sanatçı Murat Mengüşlü üç hafta önce gittiği Elazığ'da koronaya yakalandı. Sanatçı, pozitif olduğu için Almanya'ya alınmıyor. 

Türkiye, Almanya’nın koronavirüs nedeniyle "riskli bölge" kabul ettiği ülkeler arasında. Almanya test yaptırmadan gelenleri kabul etmiyor. Testi pozitif çıkanlar ise Türkiye’yi terk edemiyor. Korona vakaları artarken; eşi ve iki çocuğuyla birlikte Elazığ'a anne ve babasını ziyarete giden sanatçı Murat Mengüşlü de koronaya yakalandı. Birçok hastaneye başvuran ve hastaneye yatırılmayan sanatçı evine gönderildi. Sağlık durumu ağırlaşan ve yaşadıklarını facebook sayfasında yayınladığı bir videoyla duyuran sanatçı "Hiç konuşamıyorum, çok öksürüyorum ve nefes alamıyorum" diye belirtti.

Çok zor durumda olmasına rağmen hastaneye yatırılmadığını belirten Mengüşlü "Korona pozitif olduğum için yurt dışına çıkmamada izin yok. Çok büyük bir mağduriyet yaşıyorum burada" dedi.

Kamuoyu baskısı sonucu dün akşam Elazığ Şehir Hastanesi'ne yatırılan Mengüşlü Alman vatandaşı. Durumunu Alman makamlarına da ilettiğini söyleyen Mengüşlü, kendisine “Testiniz pozitif çıktığı için sizi getiremiyoruz" denildiğin söyledi. İnsanların "bir şey olmaz, gelin" sözlerine aldandığını belirten sanatçı Mengüşlü, "Başkaları aynı mağduriyeti yaşamasın, benim yaptığım hatayı yapmasın" çağrısında bulundu.

En fazla Türkiye’den

Robert Koch Enstitüsü’nün rakamlarına göre Almanya’da korona bulaşanların sayısı 234 bin 645’e ulaştı. Almanya’ya tatilden dönenler arasında en fazla korona tespit edilen ülkeler arasında ikinci sırada ise Türkiye var. 20 Temmuz-16 Ağustos arasında Türkiye’den dönen 1134 kişide koronavirüs tespit edildi. Bu tespitler dönenlerin doktorlardan A-Test almasının zorunlu tutulmasıyla ortaya çıktı. Türkiye’de negatif sonuçlu PCR testi alıp gelenlere üç gün içinde Almanya’da koronanın bulaşması Türkiye’deki testlerin güvenirliliği ile ilgili kaygıları da artırıyor.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.