Kosova geri adım attı

Dünya Haberleri —

1 Ağustos 2022 Pazartesi - 17:00

  • ABD ile AB’nin telkinleri üzerine Kosova hükümeti, Sırbistan ile gerginliğe neden olan kararı erteledi.

 

Kosova, 14 yıldır bağımsızlığını ilan etmesine rağmen halen Sırbistan tarafından tanınmıyor. Kosova’nın kuzeyinde yaşayan yaklaşık 50 bin Sırp da başkent Priştine’deki kurumları tanımayı reddederek, Sırp makamları tarafından verilen plakaları ve belgeleri kullanıyor. Priştine hükümeti ise Pazartesi gününden itibaren, Kosova’ya giriş yapan kişilerin ülkede kaldıkları süre boyunca, Sırp kimlikleri yerine geçici bir belge taşımak zorunda kalacaklarını duyurdu. Hükümet ayrıca, Sırpların 2 ay içinde plakalarını Kosova tarafından verilenlerle değiştirmek zorunda kalacağını da bildirdi. 

Bu kararların ardından Pazar günü geç saatlerde Kosova’nın kuzeyindeki Sırp protestocular kamyonlar ve diğer ağır taşıtlarla Jarinje ve Bernjak sınır kapılarına giden yolları kapattı. 

Sınır bölgesinde hava saldırısı sirenleri ise 3 saatten fazla çaldı. Tüm bunlar da Kosova ile Sırbistan arasında gerilime neden oldu. 

NATO’nun 3 bin 770 kişilik Kosova Gücü ise ülkenin kuzey bölgelerinde “istikrarın tehlikeye girmesi halinde müdahale etmeye hazır olduğunu” açıkladı.

ABD araya girdi

Pazar akşamı Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan’a giren Kosova vatandaşlarına da aynısı uygulandığı için böyle bir düzenlemeye gittiklerini söylemişti. Ancak Kurti, görüştüğü ABD’nin Priştine Büyükelçisi Jeffrey Hovenier’in talebi üzerine gerilime yol açan planı 1 ay erteleyeceğini duyurdu. 

AB karardan memnun

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Twitter’dan kararı memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Rusya olanlara tepkili

Kosova’yı tanımayan Rusya ise Priştine’ye provokasyonları durdurması ve Sırpların haklarını gözetmesi çağrısında bulundu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova artan gerilimi, Kosova makamları tarafından dayatılan “temelsiz ayrımcı kurallara” bağladı.  PRİŞTİNE

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.