Kritik iki bölgede İşçi Partisi kazandı

Dünya Haberleri —

İşçi Partisi lideri Keir Starmer      Foto: Alan HENDRY

İşçi Partisi lideri Keir Starmer Foto: Alan HENDRY

  • Ara seçimlerin yapıldığı İngiltere’de muhalefetteki İşçi Partisi 1931’den beri Muhafazakar Parti’nin elinde olan Mid Bedfordshire ve Tamworth’da milletvekilliklerini kazandı. İşçi Partisi lideri Keir Starmer, sonuçların “halkın ezici bir şekilde değişim istediğini gösterdiğini" söyledi.

Genel seçimlere bir yıl kala ara seçimlerin yapıldığı İngiltere’de iktidar kan kaybetmeye İşçi Partisi yeni vekillikler kazanmaya devam ediyor. Mid Bedfordshire ve Tamworth bölgelerinde gerçekleştirillen ara seçimde ,1931'den beri Muhafazakar Parti'nin elinde olan Mid Bedfordshire’daki zafer ile İşçi Partisi çıkışını sürdürdü. İşçi Partisi adayı Alistair Strathern, koltuğu 1192 oy farkıyla kazandı. Muhafazakar Parti 2019'daki seçimi 24 bin 664 oy farkıyla kazanmıştı. Bu zaferle birlikte İşçi Partisi, 1945'ten beri bir ara seçimde Muhafazakarlara ait en büyük çoğunluğu tersine döndürmüş oldu. Strathern oyların yüzde 34,1’ini aldı. Muhafazakar Parti’nin adayı yüzde 31,1, Liberal Demokratların adayı ise yüzde 23,1’lik sonuç elde etti. Muhafazakar Parti’nin oyu, 2019 seçimlerine göre yüzde 28,6 oranında azalmış oldu. Buna karşılık İşçi Partisi de yüzde 12,4 oranında oyunu artırdı.
2019 seçimlerine göre oyunu yüzde 22,1 artıran İşçi Partisi Tamworth’ta yüzde 45,8lik oy oranına ulaştı. Muhafazakar Parti’nin adayının oyları ise yüzde 40,7’de kaldı. Tamworth’ün yeni milletvekili Sarah Edwards sonuçların, halkın Muhafazakar Parti’den ülke için olumlu bir vizyon bulamadıklarının bir göstergesi olduğunu söyledi. Edwards, çok sayıda Muhafazakar Partili seçmenin İşçi Partisi’ne oy verdiğini söyledi. LONDRA

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2023 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.