Kurbanlar Kuzey Kürdistan’a

Diaspora Haberleri —

17 Temmuz 2020 Cuma - 13:30

  • Kürdistan İslam Toplumu (CÎK) Genel Başkanı Hafız Ahmet Turhallı, Kurban Bayramı’nda kurbanların Kuzey Kürdistan’daki ihtiyaç sahibi insanlara gönderilmesi çağrısında bulundu.

RAMAZAN MARANKOZ/GİESSEN

Kurban Bayramı bu yıl 31 Temmuz’a denk geliyor. CÎK her yıl olduğu gibi bu yıl da dayanışma ve paylaşımı büyütmek için kampanya yürütüyor. CÎK Başkanı Turhallı, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Kuzey Kürdistan’daki ihtiyaç sahiplerine kurban yardımlarının gönderileceğini söyledi.

CÎK Genel Başkanı Hafız Turhallı ile AKP iktidarının din istismarı, ibadet yerlerine saldırıları, artan kadın cinayetleri, korona sürecinden nasıl etkilendikleri, yürüttükleri mevcut çalışmaları ve Kurban Bayramı vesilesiyle ihtiyaç sahipleri için başlattıkları kampanya üzerine konuştuk.

Bu yıl korona salgını nedeniyle ibadet ve çalışmalarınızı tam olarak yerine getiremediniz. Özetle korona sürecini nasıl geçirdiniz? Yaşam az da olsa normale dönerken çalışmalarınızı nasıl yürütüyorsunuz? 

 Dünyanın her köşesinde ve insanoğlunun genel hayatında ciddi değişikliklere sebep olan bu pandeminin bizler içinde şahsi, ailesel ve toplumsal alanda zorlayıcı sonuçları oldu. Bizler bu zorlayıcı duruma rağmen, azami düzeyde çalışmalarımızı planladık ve üyelerimizle bağlarımızı canlı tutmayı hedefledik. Malumunuz olduğu üzere, camilerimizin mekan olarak kapatılmaları, cemaatimizle olan günlük iletişimimizi etkiledi. Bu iletişimi sosyal medya ve telefon üzeri gidermeye çalıştık. Ramazan-ı Şerif’i sosyal medya üzerinden ihya ettik. Bu manada Ramazan’ı buruk geçirdik. Bundan dolayı manevi bağlarımız zayıflamasın diye, sosyal medya üzeri canlı programlar, hatim indirmeler, sohbet toplantıları, hocalarımızın üyelerimiz için soru cevap biçiminde programları ve öğrencilerimizin eğitimleri oldu.

İhtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere toplanan hayır ve hasanatları (fitre, zekat) gibi rutin çalışmalarımızı geçmişteki gibi olmasa da yerine getirmeye çalıştık. Ülkemizin kuzeyi için başlatılan Kardeş Aile Kampanyası’nda yüzlerce aileyi (muhacir ve ensar) gibi Kardeş Aile olarak organize ettik, Kürdistan’da yüzlerce aileye fitre ve zekat olarak yardımda bulunduk. Bütün bunları, hayırsever üyelerimizin duyarlılığı ile yaptık. Allah rızasını elde etmek ve milletimizin teveccühünü kazanmak için, hizmet eden kardeşlerimizi sizlerin aracılığı ile bir kez daha kutlamak istiyorum. Toplantılarımız ve hizmet eden kardeşlerimizle resmi oturumlarımız yüz yüze olamasa da teknik üzeri gerçekleşti. Bunun bizler açısından zor bir durum olduğunu da belirtmek isterim.

Ramazan-ı Şerif’ten sonra kısmi de olsa camilerimiz ve mekanlarımız açıldı, bu durum devletlerin ve ilgili kurumların getirmiş oldukları kurallar çerçevesinde hala devam etmekte. Şimdi bu kurallar çerçevesinde bütün mekanlarımız insanlara kapasiteleri çerçevesinde hizmet vermekteler. Pandemiye hala kesin bir çözüm bulunmadığı için, hizmetlerimiz de tam manası ile icra edilememektedir. Pandemi şu anda da çalışmalarımızı etkilemeye devam etmektedir. Ama artık yüz yüze toplantılarımız yapılmakta, cemaat ve üyelerimizle iletişimimiz daha sağlıklı bir biçimde yapılmaktadır. Cuma ve vakit namazlarımız camilerimizde kılınmakta ve hizmetlerimiz tam kapasite olmasa da bütün ihlası ile sürmektedir. Henüz eğitim çalışmalarımız başlamamıştır, fakat planlamalarımız yapılmaktadır. Durum tam normale döndüğünde eğitim ve öğretim çalışmalarımızda yoğunluk kazanacaktır. Cenab-ı Allah’tan dua ve niyazımız bir an önce bu pandemiyi bertaraf edecek ilaçların bulunmasıdır.

Kendini Müslüman olarak tanıtan AKP iktidarı din istismarı üzerinden saldırı ve katliamlarının zeminini oluşturmaya devam ediyor. CÎK bu politikalara karşı etkili bir çalışma yürütebildi mi?

 İnsanlar arasında en fazla zorlandığımız durum, dinin istismar edilmesi, katliamlara, hırsızlığa ve sömürüye bulaştırma meselesidir. İslamın ve dinin istismar sorunu karşısında çalışmalarımız devam etmektedir. Fakat bu sorun çok kapsamlı ele alınmadıkça, geniş kitleler uyandırılmadıkça çözümü de zor olmaktadır. Bizler bütün enerjimizi bu mevzuya kullanmaktayız. Basın, sosyal medya, irşad ve eğitim çalışmalarımızın ana ekseni, bu istismarı teşir etmeye dönüktür. Kuşkusuz bu çalışma ile büyük bir mesafe kat etmiş durumdayız. Ancak yeterli değildir ve bu çalışmalar iman hakikatimizin de ölçüsü durumundadır. Yani sahte ve istismarcı münafıklara karşı mücadele bizim esas mücadelemizdir, bundan sonrada en fazla mücadelemizi bu kulvarda gerçekleştireceğiz.

Doğru ölçüleri Kur’an ve Sünnet olan bir İslami zihniyet ortaya çıkarılmadan bu sorun çözülemeyecektir. Bizler Kürdistan İslam Toplumu olarak doğru İslamın ortaya çıkarılması için, çetin mücadele yürüteceğiz. Geçen yıl yapılan olağan kongremizin şiarı da “Doğru İslama ulaşmak için, hakikatin izinde mücadele edelim” idi. Mücadelemiz İslam hakikatinin açığa çıkarılması ve İslam istismarcılarının teşhir edilmesine dönüktür. Bizler, iktidar ve maddi güç elde etmek için insanları aldatan sahtekarlara karşı mücadelemizi daha yükseğe çıkarmak için çalışıyoruz, çalışacağız. Şimdiye kadar yeterli olmasa da kardeşlerimiz çok ciddi hizmetler vermekte. En zor ve en çetin mücadele bu alanda verilmekte, verilmelidir.

Bu yıl içerisinde başta cemevleri üzere birçok ibadet merkezine saldırılar oldu? Bu saldırıların altından yatan neden sizce nelerdir?

 Bu saldırılar planlı bir biçimde yapılmaktadır. Kemalist devlet kendi derin planlamalarını döneme göre uygulamaktadır. 2015 ve 2016 yıllarında Kürdistan’da yüzlerce cami ve kabristanı yerle bir ettiler. Din istismarcıları bu manada en fazla kendi iktidarları dışında kalan hiçbir ibadethaneye tahammül etmezler. Onların politikalarına eyvallah etmeyenleri sindirmek için bunu yaparlar. Onlar için cami, kilise, havra ya da cemevi bir ibadethane değil bir istismar ve iktidarı sağlamlaştırma alanlarıdır. Bu ibadethaneler kendi din ve mezheplerinin hakikatini yaşadıkları ve öğrendikleri anda onlar için tehlike arz eder. Saldırıya uğrayan bütün ibadethaneler, onların günahlarına ortak olmak istemeyen mekanlardır. Bu durum bütün ibadethaneler ve dini yapılar için geçerlidir. İstanbul’da Çamlıca Camisi’ni inşa edenler, Amed’de, Kurşunlu Cami ve Haci Hamit Camisi’ni tank ve helikopterlerle bombalayanlardır.

Türkiye’de Cahiliye Dönemi gibi kadın cinayetleri her geçen gün artıyor. Konuya ilişkin Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerifler ne diyor? 

 Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şerifler insanı kadın ve erkek diye bir ayrıma tabi tutmaz. İyi insan ve kötü insan diye tabirler kullanır. Hiçbir insan, cinsiyetinden, etnik kimliğinden ve dininden dolayı öldürülemez. Kur’an’a göre bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmekle eşdeğerdedir. En büyük ve Allah’ın af etmeyeceği günah, insan öldürme ve şirk yani Allah’a ortak koşmaktır. Kur’an’a ve onun canlı uygulayıcısı olan Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’e göre insanın beş şeyi kutsaldır ve onlara asla dokunulmamalıdır. Can, mal, akıl, inanç ve nesil bunlara dokunan mücrimdir ve onlara karşı her türlü mücadele verilmelidir. Dikkat edilirse iktidar başkalarına tahakküm kurmak için sürekli öldürmek ve katletmekle övünmekte, bu durum toplumda da, kadına tahakküm kurmak biçiminde yansımaktadır. Yani iktidar her tarafta kan akıtarak ayakta kalmaya çalıştığı için, ona benzeşen erkek de kadını katlederek kendini yaşatmaya çalışmaktadır. Kürdistan’dan Libya’ya kadar kan dökerek iktidarını sürdüren AKP’nin yavrusu olan ailelerde de kadın katliamları yaşanmaktadır. Bu bir zihniyettir ve topluma böyle yansımaktadır.

Geçen sene yaptığınız Kurban Kampanyası nasıl geçti, toplanan kurban bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı mı? 

 Geçen yıl çok güçlü bir Kurban Kampanyası yürüttük, bütün kurbanlıklarımızı Kürdistan’da kestirdik ve muhtaçlara ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Büyük bir fedakarlık ve cesaretle bu farizayı ülkemizin Kuzey’inde yerine getiren ve bu hizmeti eksiksiz yapan kardeşlerimizden Allah razı olsun diyoruz. Geçen yıl bu çalışmalarımız ın hepsi hedefine ulaştı. Biliyorsunuz daha önce Rojava’ya gönderdiğimiz yardımları son üç yıldır Kuzey’deki halkımıza ulaştırmaktayız.

Kurban Bayramı bu yıl 31 Temmuz’a denk geliyor. Bu yıl da Kurban Kampanyası başlattınız? Kurbanları bu yıl nereye gönderiyorsunuz?

 Bu yıl da Kurban Kampanyamızı çok erken başlattık. Hazırlıklarımızı bitirmiş durumdayız, onbinlerce mağdur ve ihtiyaç sahibi ailelerimize et ulaştırmak niyetindeyiz. Avrupa’daki her insanımız bu kampanya ve farizaya katıkı sağlamalıdır, her aile hatta şahıs bir kurban vermelidir. Camilerimiz ve temsilciliklerimiz aracılığı ile herkes bu yılki kampanyaya dahil olmalıdır. Bu bizim İslami, insani ve milli sorumluluğumuzdur. Herkes bu sorumluluğa kendisinden, ailesinden, komşusundan ve arkadaşından başlamalıdır.

Bu yılki kampanyamız Kuzey Kürdistan’daki mağdurlara yapılacaktır.

Türk cami ve kurumlarının da kampanyaları var… Özellikle bazı yerlerde Kürdistanlıları kampanyalarına katmak istiyorlar. Bu konuda bir uyarınız var mı? 

Kendine Müslümanım diyen ve İslama samimiyetle inanan herkes, Kemalizmin yeşil rengi olan bu istismarcılardan uzak durmalıdır. İslamı bu hale getirenler bu istismarcı katiller ve hırsızlar olduğu kadar, bilmeden bu tür cemaatlerin sözde kampanyalarına katılanlar da mesuldürler. Bizler İslamı çok hoyratça kullanan bu cemaatlere, bırakalım yardım etmeyi, kurban vermeyi, imanımız gereği onların mekanlarını acilen terk etmeliyiz. Bunlara verilmiş her kurban ve yardım Kemalizmi ve Turanizmi desteklemektir. Bu zulme ve günahlara ortak olmaktır. Kuran, insanın azalarının bile sorumlu tutulacağını bildirir, Müslümanların bu günahları işlemesini engellemeliyiz ve herkesi bu konuda uyarmalıyız.

Peki bu yıl Hac farizası korona nedeniyle yerine getirilecek mi?

Bu yıl maalesef koronadan dolayı Hac farizası yerine getirilmeyecek. Suudi Arabistan sadece Mekke şehrinde mukim olanların bir kısmının bu farizayı yerine getirmesine müsade edildiğini bildirmiştir. İslam’da en kutsal insan hayatıdır, bu hastalık da ölümcül olduğu için bu kararı yerinde ve doğru görüyoruz. Bütün kardeşlerimizin Kurban Bayramı’nı şimdiden kutluyor, kutsal vatan topraklarımızda milletimizle birlikte, özgürce, beraber ve huzur içinde bayramlar da buluşmayı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.