Kürt’e her yerde siyaset yasak 

Yurt Dışı Haberleri —

19 Ağustos 2022 Cuma - 21:15

Muzaffer Ayata

Muzaffer Ayata

  • Almanya’da Göçmen Yasası’nın 47. maddesi gerekçe gösterilerek siyaset yapmaları yasaklanan toplam 13 göçmenden 6’sının Kürt olduğu ortaya çıktı.

 

Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, Alman devletinin Göç Yasası’nın 47. maddesini kullanarak siyaset yapmalarını yasakladığı göçmenlere ilişkin geçtimiz günlerde Federal Meclis’e bir soru önergesi verdi. Önergesinde kaç göçmenin bu yasağın mağduru olduğunu soran Gökay Akbulut’a, Federal Hükümet adına İçişleri Bakanlığı yanıt verdi.

Veriler ilk kez açıklandı

Federal  Hükümet, kaç yabancıya siyaset yasağının getirildiğine dair verileri ilk kez bu yanıtla açıkladı. Şu anda halihazırda 13 yabancıya Göç Yasası’nın 47. maddesi uyarınca siyaset yapma yasağı konulduğunu belirten Bakanlık, 1’e kişiye verilen cezanın süreli olduğunu, diğer 12’sinin de süresiz olduğunu bildirdi. Buna göre, siyaset yasağı konulardan 4’ü Baden-Württemberg, 2’si Kuzey Ren Vestfalya (NRW), Bavyera ve Saksonya’da da birer kişi olmak üzere toplam 8’i şu anda Almanya’da yaşıyor.

6 Kürt yasağın mağduru

İçişleri Bakanlığı’nın yanıtıyla siyaset yasağı konulan göçmenlerden 6’sının ise Kürt olduğu ortaya çıktı. Bakanlık, Almanya’da 1993 yılından bu yana yasaklı olan PKK ile bağlantılı olarak söz konusu kişilere yasak getirildiğini savunurken, ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı. 

47. madde nedir?

Göçmenler ile Alman vatandaşları arasında ayrımcılığa yol açan söz konusu 47. maddede şöyle deniyor: “Bir yabancının siyasi faaliyeti. Bu faaliyetin; Almanya Federal Cumhuriyeti’nin özgürlükçü demokratik temel düzenini veya güvenliğini tehlikeye düşürmesi veya Devletler Hukuku’nun yazılı temel kaidelerine aykırı olması, siyasi, dini ve saire çıkarların gerçekleştirilmesinin bir aracı olarak şiddet kullanılmasını alenen desteklemesi, tasvip etmesi veya bunun meydana gelmesini amaçlaması veya buna müsait olması veya Federal Almanya’da şahıslara veya mallara ya da Federal Almanya dışında Almanlara veya Alman kuruluşlarına karşı saldırı düzenleyen, saldırıyı tasvip eden veya bunlarla tehdit eden Federal Almanya içindeki veya dışındaki örgütleri, siyasi hareketleri veya grupları desteklemesi hallerinde yasaklanır.”

‘Ayata yasası’ olarak biliniyor

Göçmenlerin birçok haktan yararlanmasını engelleyen Göç Yasası’nın 47. maddesi, kapsamlı bir şekilde Kürt siyasetçi Muzaffer Ayata’ya uygulandığı için “Ayata yasası” olarak da biliniyor. Türkiye’de 20 yıl hapis yattıktan sonra siyasi mülteci olarak geldiği Almanya’da da 3 yıl 6 ay hapse mahkum edilen Kürt siyasetçi ve yazar Ayata, tahliye edildikten sonra da birçok haksız yasakla karşılaşmıştı. 

2012 yılında Göç Yasası’nın 47. maddesine dayanarak düşünce özgürlüğüne darbe niteliği taşıyan bir karar alan Stuttgart Yabancılar Dairesi, Ayata’nın makale yazmasını, konferanslarda konuşmacı olmasını ve Kürtlerin düzenlediği etkinliklere katılmasını yasaklamıştı. 

Mahkeme kararı durdurmuştu

Ayata’nın avutları ise Yabancılar Dairesi’nin bu hukuksuz kararına itiraz etmişti. Stuttgart İdare Mahkemesi de Ayata’ya verilen siyaset yasağının “hukuka uygunluğu konusunda ciddi şüpheler” bulunduğunu belirterek, Yabancılar Dairesi’nin kararına karşı yürütmeyi durdurma kararı almıştı. 

AİHM kararlarına uyulmuyor 

47. maddenin mahkemelerin engeline takılmadan yürürlüğe girmesi için ise Berlin yönetimi 2017 yılında harekete geçti ve yasada yeni düzenlemelere gitti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2015 yılında “47. madde Almanya’da yaşayan göçmenlerin fikir özgürlüğü önünde engeldir” demesine rağmen Alman devleti, çoğu kendi ülkelerinde siyaset yapamadıkları için iltica ettikleri Almanya’da mülteci statüsü kazanan siyasetçilere yönelik yasada ısrarını sürdürüyor.  ANF/BERLİN

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2022 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.