Kürtler alanlardaydı: Saldırılar son bulsun

Diaspora Haberleri —

23 Ocak 2022 Pazar - 17:10

Saarbrücken

Saarbrücken

  • Almanya’nın Saarbrücken, Hannover ve Essen kentlerinde hafta sonu düzenlenen gösterilerde Kürtlere yönelik topyekün saldırılar protesto edildi.

Eylemlerde “Tecrit insanlık suçudur”, “Şengal’e saldırılara son” ve “Efrîn işgaline derhal son verilsin” yazılı dövizler taşındı. Yapılan konuşmalarda; Türkiye’deki cezaevlerinden her gün cenazelerin çıktığını belirtilerek, tedavilerinin yapılması için hasta tutsakların serbest bırakılması istendi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a İmralı’da uygulanan ağır politikasının sistematik bir hal aldığının altı çizilerek “Buna derhal son verin” denildi. 

Efrîn’de siviller hedefte

4 yıldan beri Türk devletinin işgali altında olan Efrîn’de sivillere karşı her türlü insan hakları ihlali yapılmasına karşın uluslararası kamuoyunda herhangi bir tepkinin yükselmediği vurgulandı. DAİŞ’in yönelimlerinin arttığı bir dönemde Türk ordusunun da Şengal ve Rojava’ya eş zamanlı saldırı gerçekleştirmesinin manidar olduğuna işaret edildi. 

Kürtlere topyekün bir saldırı gerçekleştiren Türkiye’nin uluslararası kamuoyunun suskunluğundan güç aldığı ifade edildi. Ayrıca Türk devletiyle işbirlikçiliği içinde olan KDP’nin politikalarına tepki gösterilerek “Bimre xiyanet” sloganı atıldı.

Gençler: Eylemlerimiz sürecek