Kürtler dostunu yitirdi

Yurt Dışı Haberleri —

Trevor Ryane

Trevor Ryane

  • Britanya’nın köklü sol hareketi Britanya Devrimci Komünist Grubu sözcülerinden Trevor Ryane kanserden yaşamını yitirdi. 

EREM KANSOY / LONDRA

Kürt dostu Ryane, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kampanyası ve Kürdistan’a Barış Kampanyası kurucularındandı. Dört ay önce pankreas kanseri olduğunu öğrenen Ryane, 3 Mart Perşembe günü hayatını kaybetti. Ryane’nin vefatı Kürt halkı ve kurumları tarafından da üzüntüyle karşılandı. 

Listeye karşı mücadele etti
Öcalan’ın fikirlerini yakından takip eden Ryane, İngiltere’de her platformda Kürt halkının hakları ve Kürt  Öcalan’ın özgürlüğüne vurgu yapıyordu. Son dönemlerde Türkiye’nin kimyasal silahlarla işlediği savaş suçlarını da Britanya’da gündemleştirmeye çalışmıştı. Rayne, PKK’nin ‘terör örgütleri listesi’nden çıkartılması için de yoğun çaba harcadı.

Ryane, 1991 yılında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile yüz yüze görüşmüştü. 2020 yılında gazetemize konuşan Ryane Öcalan’a ilişkin şunları aktarmıştı: “Görüştüğümde oldukça sıcak kanlı ve heyecanlıydı. Barış sürecine katkıda bulunacak çok önemli fikirleri vardı ve ne yazık ki bu fikirlerini paylaşması için ona imkan tanınmadı. Tutsak halindeyken bile neler başardığı ortadadır. Yaratıcı liderliği ile demokrasiye çok büyük katkıları oldu.Öcalan'ın fikirlerini tüm dünyaya yaymalıyız.”

* Görüşmenin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşmak mümkün:
https://www.ozgurpolitika.com/haberi-ocalani-daha-fazla-tanitmaliyiz-3277

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.