Macron görüşme şansı tanıdı

Dünya Haberleri —

2 Mart 2021 Salı - 17:58

  • Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında Eylül’deki telefon görüşmesinden sonra dün akşam video konferansla görüşme yapılması bekleniyordu. 

Türk devletinin işgalci saldırgan politikasının Libya’dan Suriye’ye kadar dizginsizliğine karşı duran Fransa, ilişkileri mesafeli tutuyor. Erdoğan’ın İslami söylemlerle Müslümanları Fransa’ya karşı kışkırtması, tehdit ettiği Fransa’da cihatçı çetelerin cinayetlere girişmesi, ilişkileri de daha gerginleştirmişti. Türk hükümetinin, Biden yönetimi ile birlikte bazı tavizlerle yumuşama belirtileri, yeniden diyalog kapılarını açtırdı. 
İki cumhurbaşkanının görüşme fikri, Türkiye ile Yunanistan'ın Almanya'nın arabuluculuğunda, NATO çerçevesinde masaya oturması ile güçlendi. Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ve Jean Yves Le Drian, Türkiye'ye yaptırım uygulaması beklenen AB'nin 10 Mart zirvesinden önce telefonda görüştü. Aylar süren gergin açıklamaların ardından ilk ılımlı açıklamalar bu görüşmeden sonra geldi. Türkiye'ye yaptırım ve Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden gözden geçirilmesi konusu 24 Mart zirvesine ertelendi.
Ardından Kıbrıs sorununun çözümü için tarafların garantör devletlerle BM şemsiyesi altında randevu tarihinin belirlenmesi de adımları hızlandırdı. Türk Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Macron'un diplomasi baş danışmanı Emmanuel Bonne ile telefonda görüşerek, liderlerin yapacağı video konferansa ön hazırlık yaptı.
Şubat başında Atlantik Konseyi'ne (Atlantic Council) konuk olan Emmanuel Macron, "Türk cumhurbaşkanının ses tonundaki değişmeden çok mutlu olduğunu" belirterek, "Şimdi Suriye ve Libya'daki Türk askerlerinin geri çekilmesi, Dağlık Karabağ'da gerilimin azaltılması gibi pek çok konuda sonuç elde edeceğimizi umuyorum" dedi.
Euronews’ten Arzu Çakır’ın ulaştığı Fransız kaynaklar, buzların erimesinde en önemli faktörün ABD seçimleri ve Joe Biden yönetimi olduğunu dile getiriyor. Biden hükümetinin göreve başlamasıyla dünyada değişen dengeler nedeniyle diplomaside kartlar yeniden dağıtılıyor. Fransız haber ajansı AFP de "Yeni Amerikan Başkanı’nın gelişiyle karşı karşıya kalan Türk Cumhurbaşkanı tavrını değiştirdi ve AB ile ilişkilerinde 'yeni bir sayfa açmak' istediğini söyledi. Hatta Ankara, Doğu Akdeniz'deki petrol arama çalışmaları ile yaşanan krize son vererek Atina'ya bir zeytin dalı uzattı" ifadesini kullandı.
İki lider, aylardır sert tartıştıkları Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Dağlık Karabağ gibi uluslararası büyük konuların yanı sıra ikili önemli konuları da görüşmesi bekleniyordu.

PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.