Macron kıl payı kazandı

Dünya Haberleri —

Fransa Parlamentosu'nda oylama

Fransa Parlamentosu'nda oylama

  • Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümeti, büyük protestolara neden olan tartışmalı emeklilik yasasına karşı muhalefetin meclise getirdiği güven oylamasını az bir farkla kazandı.

Fransız hükümetinin emeklilik yaşını 64’e yükseltmeyi de içeren yeni tasarısına karşı, sol muhalefetin birlikte verdikleri önerge Fransa Parlamentosu’nda görüşüldü. Oylamada güvensizlik oyu 278’de kaldı. Eğer 9 oy daha verilseydi yeni bir hükümet için süreç başlayacak ya da ülke seçime gidecekti.

Sokakta görüşürüz
Bu sonuçla ülkede emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkarmayı öngören yasa önünde engel kalmadı. Sol partilerin girişimi ile yapılan ilk güven oylamasının başarısız olması sonrası, bu partilerin vekilleri “sokakta görüşürüz” pankartları kaldırdı.
Hükümet, emeklilik yaşını 2 yılda yükseltmeyi öngören tartışmalı yasayı geçirebilmek için, anayasadaki özel bir maddeyi kullanarak Meclis’i de devre dışı bırakmıştı. Polis protestoculara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale etti. Paris'te en az 101 kişi gözaltına alındı.

Gereken her şeyi yapacağız
La France Insoumise (LFI) (Boyun Eğmeyen Fransa) Partisi'nin lideri Mathilde Panot güven oylaması sonrası yaptığı açıklamada, “Bitmiş bir şey yok. Bu yasa geri çekilene dek her şeyi yapacağız” dedi. Meclis’in güven oylaması gündemiyle toplandığı sıralarda da protestolar devam ediyordu.
Meclis’teki hararetli oturumda, hükümete yasayı referanduma götürme çağrısı da yapıldı. Grevler ve protestolar sonrası hükümet geri adım atmamış Başbakan Elisabeth Borne, emeklilik yaşının yükseltilmesi için “Tartışmaya açık değil” demişti.
Sol partiler, tasarının yasalaşmasını yavaşlatmak için 7 binden fazla değişiklik teklifi yaptı.PARİS

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2024 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.