Macron: Türkiye artık bir ortak değil

Dünya Haberleri —

10 Eylül 2020 Perşembe - 13:10

  • Güney Avrupa Ülkeleri Birliği Forumu'na üye ülkelerin devlet başkanlarıyla Korsika Adası'nda bugün bir araya gelen Macron, “Türkiye artık bölgede bir ortak değil” dedi.

Yunanistan, Kıbrıs, İtalya’nın da içinde yer aldığı Güney Avrupa Ülkeleri Birliği Forumu’nu Türkiye ve Doğu Akdeniz gündemiyle Korsika’da toplayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Türkiye artık bölgede bir ortak değil” açıklamasını yaptı.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile yaşanan krize ilişkin basına yaptığı açıklamaları Erdoğan’a da ilettiğini söyleyen Macron, Avrupa Birliği’nin de Türkiye’ye karşı açık olması gerektiğini kaydetti.

Türkiye’nin NATO müttefiki olmasına rağmen bir müttefik gibi davranmadığını söyleyen Macron, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin kabul edilemez olduğunu dile getirdi.

Türk devletinin Yunanistan’ın meşru haklarını yok saydığını söyleyen Macron, Türk halkı ile bir sorunları olmadığını fakat Doğu Akdeniz’de yaşanan içine girdikleri provokasyonlar nedeniyle Erdoğan hükümetine karşı daha açık olunması gerektiğini ifade etti.

AJACCIO

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2020 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.