Mam Zekilerin misafiri oldu

Diaspora Haberleri —

16 Aralık 2020 Çarşamba - 17:02

  • Şengal’de 14 Aralık’ta geçirdiği kalp krizi sonucu şehit düşen Êzidî Toplumu Koordinasyon üyesi Mam Beşir (Hasan Dutar) için Almanya’nın başkenti Berlin, Dortmund, Oldenburg, Saarbrücken ve Bielefeld kentlerinde anma etkinliği düzenlendi. 

Mam Beşir’in daha önce çalışma yürüttüğü Bielefeld’de Hevgirtina Cîwanên Êzîdî (HCÊ) ve Siwanên Jinên Êzîdî (SMJÊ) çağrısıyla gerçekleştirilen anma Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) düzenlendi. Anmaya katılan şehit Mam Zeki’nin ablası Dayika Xezal yaptığı konuşmada bütün Êzîdîlere seslenerek "Şengal’e sahip çıkın! Çünkü Şengal Mam Zeki’nin, Mam Beşir’in, Zerdeştlerin mirasıdır" diye konuştu. 
PYD Temsilcisi İsa Rojava, "Şehitlere bağlılık onların sorumluluklarına sahip çıkmakla olur" dedi. 

Dileği yerine geldi
Mam Beşir’i 36 yıldır tanıdığını söyleyen Hesen Özden ise Mam Beşir ile son karşılaşmasını anlatarak "En son Mam Beşir ile Celle-Hannover yürüyüşünde karşılaştım. Sürekli Şengal’in durumu ve Êzîdîlerin birliğinden bahsetmişti. 'Şehit düşersem beni Şengal’de toprağa verin’ diyordu. Bu dileği de yerine geldi. Şimdi Mam Zekilerin, Zerdeştlerin ve tüm şehitlerin misafiri oldu" diye konuştu. 
 HCÊ adına konuşan Şerzad Şengalî ise yaptığı konuşmada "Êzîdî gençliği olarak elimizden geldiğince onların mücadelesine sahip çıkacağız" dedi. Anma "Şehit namirin" sloganıyla sona erdi. 

Heval Beşir’in ardıllarıyız
Duisburg’da DKTM binasında düzenlenen anmaya Mam Beşir’in ailesinin de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Koronadan kaynaklı katılımın sınırlı tutulduğu anmada KCDK-E TJK-E, KON-MED, NAV-YEK KOMAW ve PKAN adına yapılan konuşmalarda, Beşir'in kaybının başta Êzidî toplumu olmak üzere tüm Kürdistan için büyük bir üzüntü kaynağı olduğu belirtildi.
Berlin’de Destan Kadın Meclisi'nin öncülüğünde yapılan anmada konuşan KJA aktivisti Zozan Serhat "Heval Beşir mücadeleyi ruhuyla, fikirleriyle, pratiğe döktü. Bu pratiği Avrupa'da ve Kürdistan'da sergiledi. DAİŞ'in saldırıları sırasında yönünü Şengal'e dönen Heval Beşir, Şengal'in özgürlüğü için mücadele etti. Heval Beşir'in ardılları olacağız" diye konuştu. 
Saarbrücken’de Mam Beşir için yapılan anma etkinliği saygı duruşu ile başladı.Yapılan konuşmalarda Mam Beşir'in anısına sahip çıkmanın mücadeleyi yükseltmekten geçtiği belirtildi. Mam Beşir'in hayatı ve mücadelesini anlatan bir sinevizyon da izlendi.
Oldenburg’da Aurich Demokratik Halk Meclisi'nde düzenlenen anmaya şehit yakınları da katıldı. Anmada, Mam Beşir'in Şengal ve Avrupa'daki çalışmaları da anlatıldı.

Bugün defnedilecek
Mam Beşir, Mam Zeki gibi Avrupa’da özgürlük mücadelesi saflarına katılmış; on yıllardır Kürt halkının özgürlük mücadelesinde fedakarca çalışmış; Êzîdîlerin örgütlendirilmesi ve mücadelede yer almasında önemli rol oynamıştır. Mam Beşir bugün Xanasor’dan alınacak araç konvoyu ile Şehit Dilgeş ve Berxwedan şehitliğindeki kitlesel törenle son yolculuğuna uğurlanacak.

HABER MERKEZİ

paylaş

   

Yeni Özgür Politika

© Copyright 2021 Yeni Özgür Politika | Tüm Hakları Saklıdır.